V patnácti místech ve městě podle projektu mizely od roku 2013 všechny nemocné stromy a oschlé keře. Stromy, které bylo možné zachránit, nechali zahradníci odborně ošetřit. Došlo i na obnovu starých trávníků a založení nových. „Původně měly práce stát asi 12,9 milionů se spoluúčastí města ve výši pětadvacet procent. Nakonec se ale podařilo ve veřejné soutěži výrazně snížit cenu, a to zhruba o třicet procent. Radnice v Ledči získala velkou dotaci z operačního fondu životního prostředí,“ upřesnil starosta Zdeněk Tůma. První odborné práce začaly u základní školy Nádražní, u zimního stadionu, na náměstí Svobody, u pomníku Šeptouchov  a v parku Josefa Toufara. Pak se zahradníci přestěhovali na sídliště Rámy a Stínadla.

Letos, v roce 2020, už město Ledeč krášlí stovky nových stromů a tisíce keřů. Ale samotným vysázením starost o „zelené plíce města“ nekončí. „Podle podmínek dotace je město povinno keře a stromy udržovat ve  stavu, tak jak byly vysázeny. A to minimálně do roku 2025,“ konstatoval Břetislav Dvořák, vedoucí odboru životního prostředí města Ledeč. Jenže hned po dokončení výsadby začalo dlouhé extrémní sucho. „Se zaléváním stromů a keřů nám v té době museli pomáhat i hasiči,“ konstatoval Dvořák. Od října loňského roku Ledeč zaměstnává dvě zkušené zahradnice, které mají městskou zeleň na starost.

Mulčovací kůra

Nic není jednoduché. Ani obnova zeleně se v Ledči někdy neobešla bez problémů „Setkávali jsme se občas s námitkami ohledně úpravy zeleně v těsné blízkosti bytových domů. Nejčastěji se diskutovalo o použití mulčovací kůry," uvedli jeden příklad úředníci z odboru životního prostředí. Někteří obyvatelé bytovek totiž mulčovací kůru ze záhonů vyhazovali. Přitom podle zahradníků mulčování zabraňuje prorůstání plevele a v neposlední řadě udržuje v záhoně vlhkost, která je pro rostliny velmi důležitá.

Město Ledeč nad Sázavou není jediné, které se rozhodlo veřejnou zeleň řádně omladit. Podobně upravilií zelené plochy ve městě Ždírec nad Doubravou a Havlíčkův Brod.

I tady se výdaje pohybovaly v řádech milionů. korun. Novou výsadbu zeleně svěřují města specializovaným firmám.