Proč zrovna tisíckrát? - Mount Everest v Himálajích sahá do výšky 8848 m a včera odpoledne otevřená kolmá stěna v Ledči nad Sázavou má výšku 8,5 metrů. „Je to nejvyšší umělá stěna v širém okolí, nejen na celém Havlíčkobrodsku, ale ani v sousedním okrese Kutná Hora nic podobného nenajdete,” tvrdí starosta místního Sokola Stanislav Šilhan.

Upřesňuje jen, že nemluví o horizontu stěny, ale o její vertikále. Stěna se stala mimořádným dárkem k jubileu tělocvičného domu, postaveného v roce 1929 ze sbírek ledečských občanů. „S prostnými už nevystačíme, musíme držet krok se zájmem o sporty, které trénují nejen fyzickou zdatnost, ale také odvahu a přinášejí jistou dávku napětí, tzv. adrenalinu, proto jsme nápad postavit uvitř sokolovny horolezeckou stěnu podpořili,” říká Šilhan.

Zastupitelstvo města uvolnilo čtvrt milionu korun, horolezci přidali něco ze svého a specializovaná firma z Jablonce nad Nisou se mohla ujmout díla se sedmi stupni lezecké obtížnosti.

Ledeč nemá kulturní dům a sokolovna ho do jisté míry nahrazuje. Často se proměňuje v tančírnu. Oříšek byl v tom, jak zajistit, aby rozdováděné tanečníky rockového koncertu nenapadlo vyskočit na stěnu a bez jištění po ní šplhat nahoru.

„Vymysleli jsme speciální dvoukřídlá vrata, vyrobila je ledečská společnost Pyramida a člen našeho horolezeckého oddílu, truhlář Jiří Koudela. Interiérové paravány zamkneme a na stěnu se nikdo nepovolaný nedostane,” říkají Petr Vítů a Petr Petrus, kteří budou instruktory lezeckého výcviku.

Stěna bude otevřena čtyřikrát týdně, vstupné skoro nestojí za řeč, také jistící pomůcky a lano každému v sokolovně půjčí za pár korun. Více bude možné vyčíst na webové stránce www.stenaledec.mypage.cz

Ivo Havlík