V případě, že by dnes nastala havárie či obrovský požár, cesta vozidel záchranářů by se z jednoho břehu na druhý protáhla až o čtyřicet minut. Starostové proto požadují po vládě, aby dodržela slib svých předchůdců, a také z tohoto důvodu zajistila výstavbu druhého mostu přes přehradu.

„Upozorňujeme na vážné problémy regionu již dlouhodobě. Z rekonstrukce mostu u Brzotic samozřejmě máme obrovskou radost, ale v současné době jsou lidé na druhém břehu odříznuti od života," uvedl starosta Kožlí Václav Husák, hlavní propagátor výstavby druhého mostu přes Želivku.

Husák dodal, že tento most byl slíben zdejším lidem již před více než čtyřiceti lety a dodnes nebyl realizován. Podle starostů je to naprosto ostudné. „Nechceme zde stavět nic velkého. Námi navrhovaný druhý most by měl být pouze pro osobní dopravu, popřípadě pro vozidla Integrovaného záchranného systému," podotkl Husák.

Starostové z Ledečska také nyní, a to ve spolupráci s Povodím Labe, ekology a zemědělci, připravují projekt Želivka s výhledem na příštích 20 let.

Tři miliardy korun by měly být jeho prostřednictvím použity mimo jiné na zlepšení infrastruktury celého okolí Želivky, vybudování čističek odpadních vod, kanalizací a zásahů na zkvalitnění a udržitelnosti vody v nádrži. Jeho první záměr chtějí představit letos na podzim.