Trápí je dezolátní stav účelové silnice mezi obcemi Benetice a Vilémovice, který Kraj Vysočina dlouhodobě zanedbává. Lidé se bojí, že současný kritický stav silnice vedoucí jejich obcemi může ohrozit jejich zdraví.

„Chápu, že rozpočet kraje je omezený, domnívám se, že by vedení kraje mělo přijmout příslušné kroky k zajištění bezpečného provozu na všech jeho komunikacích bez ohledu na jejich význam," uvedl Zdechovský Poslanec Zdechovský.s tím, že poslal dopis s žádostí o opravu silnice adresovaný hejtmanovi Jiřímu Běhounkovi.

Povrch zmíněné komunikace byl naposledy opraven v roce 1988 a od té doby bylo provedeno jen několik oprav vymletých děr. V současnosti je silnice v kritickém stavu, že bylo nezbytné snížit nejvyšší povolenou rychlost na 30 kilometrů za hodinu, což celou situaci ještě zhoršuje. Dojezd sanitního vozů do obce tak může být v zimě více než čtyřicet minut.

Starosta Vilémovic Václav Vacek si však myslí, že kraj zmíněnou silnici opravovat nebude. „Podstatné je to, že silnice není v majetku Kraje Vysočina, takže nevidím důvod, proč by ji měl opravovat. S krajem jsme již vedli hned několik jednání a silnice nebyla schválena ani jako případná objízdná trasa," řekl Vacek s tím, že investoři od toho dávají ruce pryč. „Je pravda, že silnice je v katastrofickém stavu a v zimě je naprosto nesjízdná. Hlavní význam má především pro lidi z Benetic, kteří dojíždějí do Ledče nad Sázavou," vysvětlil Vacek.

V Beneticích žije okolo třiceti obyvatel, přičemž obec je již od roku 1980 součástí Světlé nad Sázavou. Podle starosty Světlé nad Sázavou Jana Tourka silnice mezi Beneticemi a Vilémovice ztratila pro Kraj Vysočina význam a již dávno ji vyřadila ze své sítě. „Opakovaně jsme posílali různé žádosti a dopisy na kraj. Ten však jakékoliv opravy odmítá," řekl Tourek.

Především senioři se obávají, že pokud kraj se silnicí něco v blízké době neudělá, jsou ohroženy jejich životy z důvodu nedostupnosti obce Benetice pro záchranné složky. Podobná situace je i v řadě dalších obcí v okolí nádrže.

EVA FRUHWIRTOVÁ