„Oba tito žáci totiž  letos na jaře vzorně reprezentovali naši školu v rámci celostátních, respektive mezinárodních odborných soutěží," uvedla ředitelka školy Ivana Vitisková. Ta dodala, že Michal Cihlář prokázal výborné znalosti a dovednosti a v brněnském celostátním kole soutěže KOVO Junior 2013 strojní mechanik (zámečník) získal první místo. „Opakovaně tak potvrdil své kvality, když tímto úspěchem navázal na své druhé místo z minulého ročníku soutěže. Letošního finále se zúčastnilo osmnáct nejlepších žáků oboru strojní mechanik z celé  republiky," pokračovala Vitisková a připomněla, že vyhlašovatelem soutěže, která je součástí celostátní přehlídky České ručičky,  je Cech  KOVO ČR.

Tomáš Tvrdík pro změn exceloval ve Frýdku-Místku v rámci mezinárodní soutěže žáků středních škol ve svařování Zlatý pohár Linde. „Mladí svářeči z České republiky, Slovenska, Polska, Německa, Ukrajiny, Běloruska a Číny tam poměřili své dovednosti ve svařování obalenou elektrodou, plamenem, v ochranné atmosféře a svařování nerezových kovů.  Účastníci z České republiky museli navíc prokázat i své odborné znalosti v teoretické části soutěže. Odborným garantem akce byla České svářečská společnost ANB a generálním partnerem společnost Linde Gas," přiblížila Vitisková a vyzdvihla, že se  Tomáš Tvrdík v teoretické části svařování elektrickým obloukem netavící se elektrodou v inertním plynu umístil na prvním místě a v praktické části byl pátý.  „Zapomenout ale nesmíme ani na popřední umístění, kterého v této soutěži dosáhl i další náš žák,  Jiří Balek," podotkla Vitisková.

Sedm hodin práce

Plných sedm hodin pracoval na svém soutěžním zadání žák Michal Cihlář.

„Můj praktický soutěžní úkol spočíval v kompletaci jednotlivých  součástí, které jsem musel zapasovat do sebe. Šlo o strojírenský výrobek, při jehož zhotovování se pilovalo, vrtalo, řezaly se závity a podobně. Celkem měl třicet čtyři části a šlo hlavně o to, aby ten celý výrobek byl funkční. Těžko se  ten konečný celek pojmenovává a popisuje," řekl Michal a dodal, že musel striktně postupovat podle zadané technické dokumentace. Na otázku, jestli musel řešit nějakou krizovou situaci odpověděl, že ano. „Zhruba po třech hodinách práce jsem měl strach, jestli to všechno vůbec stihnu. Nakonec to ale všechno dobře dopadlo," usmál se Michal a podotkl, že se nadcházejícího ročníku prestižní soutěže opět zúčastní.

Na Tomáše Tvrdíka čekalo zhotovení dvou typů svárů.

„Jeden byl větší, druhý menší a hlavním úkolem bylo co nejlépe tyto sváry provést v časovém limitu osmdesáti minut," popsal svou soutěžní praktickou práci Tomáš. Také on se chce zúčastnit dalšího ročníku „své" soutěže.

Oba žáci se na svá soutěžní klání dlouhodobě připravovali. A to nejen s profesory školy, mistry odborného výcviku, ale také s erudovanými praktiky ledečské společnosti Kovofiniš.

Výborné výsledky Michala Cihláře a Tomáše Tvrdíka ocenil i starosta Ledče nad Sázavou Petr Vaněk, který se včerejšího slavnostního setkání také zúčastnil.

„Každý starosta je rád, když ví, že má ve městě šikovné mladé lidi. Vždyť to budou právě oni, kdo tady jednou budou žít, pracovat a vytvářet trvalé hodnoty," prohlásil Vaněk.