„Letošní rok je horký až příliš i pro hrad, svědčí o tom i fakt, že naši průvodci si na prohlídky přestali brát i teplé bundy,“ prohlásil s úsměvem správce hradu kastelán Luděk Šíma.

Jak dodává, co se týče návštěvnosti, si hrad opravdu nemůže stěžovat. „Pro ilustraci zvyšující se návštěvnosti pár statistických informací, v roce 2016 nás navštívilo přes 10.000 platících návštěvníků, v minulém roce jsme poskočili o 50 procent výš na 15 tisíc návštěvníků a letos v tento čas máme necelých 14 tisíc platících návštěvníků, což podle předběžných čísel naznačuje, že do konce sezóny budeme atakovat pro nás magickou hranici dvaceti tisíc platících návštěvníků. V těchto číslech samozřejmě neuvádíme návštěvníky kulturních akcí a svatebních obřadů,“ vypočítal Šíma
Častá otázka, co je za tímto skokovým nárůstem návštěvnosti.

„Na zdánlivě lehkou otázku je složitá odpověď. Podařilo se nám propojit vícero faktorů, zintenzivnili jsme propagaci na to reaguje zájem médií a tím roste informovanost o této úžasné památce. Opravy pohledových částí hradu (omítek) dozajista napomohlo k lákání návštěvníků na prohlídku dominantní stavby na skále nad řekou Sázavou,“ konstatoval Šíma.

Zpřístupňováním nových prostor hradu umožnilo zřídit nové úžasné expozice, které jsou obrovským lákadlem pro nejširší okruh návštěvníků. „Nově jsme otevřeli muzeum Jaroslava Foglara jako jediné stálé muzeum tohoto milovníka skautingu, spisovatele a skvělého člověka, který tu dlouhá léta trávil prázdniny se svými oddíly a psal knihy plné dobrodružství a zábavy. Toto muzeum se rozkládá v osmi místnostech, a to není zdaleka konec. V příštích letech toto muzeum chceme i nadále rozšiřovat a v půdních prostorech vybudovat klubovnu Rychlých šípů, dřevníky a různé stavbičky, které budou připodobňovány popisovaným prostorám v knihách Jaroslava Foglara,“ upřesnil Šíma.

Záchranná služba. Ilustrační snímek.
Nové stanoviště pro záchranku v Ledči začne fungovat v polovině příštího roku

Další nová expozice provádí časem. Stovky nástěnných, podlahových, věžních, kapesních, čí obrazových hodin, zaujmou nejen znalce, ale každého, kdo má rád krásné věci. „Řadíme se k mezi šest nejvýznamnějších muzeí historických hodin v Čechách, máme tu i opravdové unikáty, které nenajdete na celém našem území. Tyto expozice vedou v návštěvnosti na našem hradě a jsou to prostory, kterým jsme vrátili původní vzhled, výmalbu a hlavně ducha zašlé slávy,“ zdůraznil Šíma.

Dalším fenoménem, který pomáhá v zviditelnění hradu, jsou podle Šímy filmaři. „Skoro každým rokem se nám daří získat nějaký ten filmový štáb pro natáčení, ať už historického filmu nebo pohádky. Skoro každý zná úspěšné čské pohádky posledních let Anděl páně II., Micimutr, Šťastný smolař, které se zde natáčeli. I v letošním roce v samém závěru, přijde do kin pohádka Čertí brko, na kterou se osobně velmi těším, jelikož natáčení bylo velmi dynamické a byly vybudované krásné kulisy.

A v neposlední řadě musím uvést fakt, že tu mám skvělý tým lidí, který odvádí velmi dobrou a poctivou práci. Návštěvníci se k nám rádi vrací a to je hlavně jejich zásluha a vizitka,“ dodal kastelán.