Voliči mu totiž přisoudili pouze roli prvního náhradníka. Před ním byli z kandidátky ČSSD zvoleni dva jeho kolegové.

„Necítím potřebu tuto skutečnost nějak komentovat. Pro mě to je uzavřená kapitola," zareagoval Vaněk. Sociální demokraté obsadili v Ledči třetí místo se ziskem 14,05 % hlasů. Vítězem voleb se tam stalo se šesti mandáty sdružení nezávislých kandidátů.

Jistým překvapením je také skutečnost, že na Havlíčkobrodsku nedošlo k masivnímu nástupu hnutí ANO 2011 do zastupitelstev. Babišovci uspěli pouze v Havlíčkově Brodě, kde získali tři mandáty. Další dva obdrželi v Přibyslavi. V ostatních městech buď vůbec nekandidovali, nebo nezískali ani jeden mandát. Příkladem za všechny může být již výše zmíněná Ledeč nad Sázavou.

Naopak z volebního vítězství se může těšit stávající starosta Světlé nad Sázavou, Jan Tourek z KDU-ČSL. Lidovci šli ve Světlé do voleb v koalici s nezávislými a volby vyhráli s náskokem čtyř procentních bodů a s pěti mandáty.

„Náš volební výsledek považuji samozřejmě za úspěch. O podobě budoucí radniční koalice je ale nyní ještě předčasné hovořit. V průběhu tohoto týdne nás samozřejmě čeká celá řada jednání a schůzek," podotkl Tourek.

Po několikaleté pauze se v Přibyslavi dočkali volebního vítězství občanští demokraté. Stávající místostarosta Martin Kamarád dokonce od tamních voličů dostal nejvíce přímých hlasů.

Se všemi kromě komunistů

„Radost z volebního vítězství nám do jisté míry kazí fakt, že jsme v porovnání s minulým volebním obdobím ztratili jeden mandát. Povolební vyjednávání budou velmi obtížná, a to vzhledem k roztříštěnosti nově zvoleného patnáctičlenného zastupitelstva. Včera jsme se sešli v rámci naší ODS a dohodli, že v nadcházejících dnech oslovíme všechny zvolené subjekty, kromě lidí z Komunistické strany Čech a Moravy," řekl Kamarád.

Pikantní příchuť měly volby v Lipnici nad Sázavou. Do zastupitelstva tam opětovně kandidoval i exstarosta Ladislav Horký, který v současné době čelí obžalobě z několika trestných činů. Horký se opětovně stal lipnickým zastupitelem.

Jeho vyjádření se Deníku nepodařilo získat. Horký měl vypnutý telefon.

Filip Brož