Na břehu rybníka se sešlo zhruba pět desítek nadšenců. Do vody se jich však odvážilo jen šest, a to čtyři stateční muži a dvě odvážné zástupkyně něžného pohlaví. „Rád bych zdůraznil, že ačkoliv jsou to sportovci, nejsou to trénovaní otužilci,“ podotkl prezident Perunu Hluboká Luděk Strašil.

Ilustrační snímek.
Finanční machinace zničily dobré vztahy ve vesnici

Tradičním účastníkem je Pavel Strašil z Krucemburku. „Zatím jsem nevynechal ani jedno silvestrovské koupání. Je to krásná akce a jsem rád, že se u nás něco takového koná,“ svěřil se otužilec.

Naopak nováčkem letos byla jeho třináctiletá dcera Pavlínka. „Dělala jsem si legraci z taťky, že letos půjdu do vody s ním. On to ale vzal vážně a nakonec mě vyhecoval, abych se skutečně zúčastnila. Musím ale říct, že se mi koupání líbilo a určitě do toho půjdu za rok znovu,“ řekla s úsměvem mladá slečna.

Teplota vzduchu se v Krucemburku během silvestrovského odpoledne pohybovala jen jeden stupeň nad bodem mrazu. „Letos sice bylo o trochu tepleji než jindy, ale foukal poměrně studený vítr. Naši otužilci to tak rozhodně neměli jednoduché,“ líčil Luděk Strašil.

Vánoce v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou.
Děti společně se svými blízkými si připomněly vánoční tradice

Podle samotných účastníků bylo ale teplejší počasí spíše na škodu. „Je to tím, že čím větší je teplota vzduchu, tím je voda pocitově studenější. O to je pak složitější v ní vydržet,“ vysvětlil Pavel Strašil.

Mrazivá zábava tady začala přes sedmi lety. „Jak už to tak bývá, na začátku byla sázka. Postupně se z toho ale stala oblíbená tradice a těší mě, že se lidé zvednou od pohádek v televizi, sejdou se u Řeky a popřejí si do nového roku,“ uzavřel prezident týmu.