Vzpomínkový akt organizovalo město Havlíčkův Brod a Czech Spitfire club. Život slavného rodáka ze Svatého kříže připomenula i výstava, kterou si v budově bývalé školy mohli zájemci prohlédnout ještě v neděli 18. srpna dopoledne. Pietního aktu se měla zúčastnit i Kuttelwasherova dcera Vee Darlington , která žije ve Velké Británii, ale z rodinných důvodů se nemohla zúčastnit, tak aspoň poslala na slavnost symbolický pozdrav. „Slova jako vlastenectví, vlast, národ téměř zmizela z našeho slovníku i ze sdělovacích prostředků. A když už zazní, tak mají spíš pejorativní nádech. A to je špatně. Proč? Velké početné národy si vlastenectví stále připomínají. A malý národ v srdci Evropy nikoli? Vždyť pro nás dvojnásob platí, že, národ, který zapomene na svoji historii, riskuje, že ji bude muset prožít znovu,“ říká předseda Spitfire clubu Zdeněk Sádecký.

Karel Kuttelwascher patřil k velké skupině letců, kteří po takzvané Mnichovské dohodě nesložili ruce do klína, ale už během roku 1939 zamířili do emigrace.

Obec Pohled v roce 2011 faru získala do majetku obce. Objekt bohužel nyní nemá potřebné využití.
Historicky cennou faru v Pohledu zkoumají odborníci

Karel Kuttelwascher vstoupil do Cizinecké legie ve Francii, po kapitulaci Francie se stal členem anglického královského letectva, do řad RAF přijat oficiálně 14. srpna 1940. Stal se českou chloubou RAF, přezdívalo se mu noční stíhač s kočičíma očima. Létal totiž na jednomotorovém letadle hurrican, které nemělo radar a tak byl pilot odkázán jen na svoje „kočičí oči.“

Akce Night Intruder Noční vetřelec byly extrémně náročné. Osamocený pilot se nad územím nepřítele musel v noci spolehnout jen na sebe. Karel Kuttelwascher měl na kontě téměř dvě desítky potvrzených sestřelů nepřátelských letadel. Po slavném návratu do vlasti z tehdejšího Československa odešel v roce 1946 zpět do Británie, kde za války založil rodinu.

Legendární letec zemřel na infarkt náhle v noci na 18 srpna v britském Truru u Cornwalu ve věku 42 let. Pohřben je v Uxbridge u Londýna. V roce 2000 byl posmrtně povýšen do hodnosti brigádního generála, v roce 2016 byl slavnému letci udělen na návrh prezidenta republiky v Česku posmrtně řád Bílého lva. Návrh na vyznamenání podal Ivan Švec z Havlíčkova Brodu.

Znak obce Radostín odkazuje na jeho zajímavou historickou minulost.
Radostín bude mít vlastní znak

 Karel Kuttelwascher není jediný hrdina druhé světové války jehož osudy aktivně připomíná Spitfire club. „Jsme spolek letecké historie, který připomíná památku na naše vojáky bojující za druhé světové války v řadách RAF - Britského královského letectva. Nejen, že připomínáme pietně a s pokorou tyto nevšední osobnosti a vlastence, jimž vděčíme za životy a svobodu, ale pravdivě zde ukazujeme historii, což je stále důležitější. Bohužel se opět znovu objevují snahy přepisovat historii. To považujeme za nezodpovědné a nebezpečné,“ konstatuje předseda Zdeněk Sádecký.