Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) nemají rodiče často na preventivní prohlídky svých dětí čas a zanedbávají je. Němeček novinářům řekl, že o návratu preventivních prohlídek jedná se svým stranickým kolegou a ministrem školství Marcelem Chládkem.

Jak by to v praxi probíhalo po organizační stránce, si však nedokáže představit Jana Beránková, ředitelka Základní školy Konečná v Havlíčkově Brodě.

„Ve škole moc prostoru nemáme. Stejně tak si nedokážu představit, jak by bylo řešeno soukromí žáků," řekla Beránková. Ta dodala, že čas strávený lékařskými prohlídkami by se odrazil i v hodinách výuky. „Nevím, co bychom dělali s žáky, kteří by prohlídku odmítli, či jak rozdělit dívky a chlapce. Osobně si myslím, že toto opatření je velkým krokem zpět. Rozumím tomu, jak to ministři myslí, a především, jak by se mohla zlepšit úroveň péče o děti, ale na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že škola nemůže suplovat všechno. Lékařské prohlídky by měly zůstat v kompetenci rodičů, je to jejich základní povinnost," zdůraznila Beránková.

Legislativa by se mohla změnit ještě letos, ale termín znovuzavedení prohlídek není podle Němečka zatím možné odhadnout.

„Připravujeme úpravu stávajícího zákona, aby bylo možné realizovat lékařské prohlídky mimo ordinace lékařů i mimo sociální prostředí pacientů," uvedl Němeček. Ten dodal, že největším kladem je návrat plošné prevence, kterou mnozí rodiče nyní zanedbávají.

S tímto opatřením souhlasí i Chládek. „Jsem velký sympatizant preventivních prohlídek. Obzvláště od zubařů mám informace, že se výrazně zhoršil chrup našich dětí," vysvětlil novinářům Marcel Chládek. Ten podotkl, že o opatření zástupci obou ministerstev zatím ještě diskutují. „Zavedení prohlídek na školách totiž obnáší řadu legislativních a organizačních problémů," konstatoval Chládek.

Právě těch se obává i dětská pediatrička Věra Hejzlarová, která v Havlíčkově Brodě provozuje ordinaci.

„Myslím si, že to nedává smysl. Vždy chceme, aby rodiče chodili na preventivní prohlídky společně s dětmi," konstatovala Hejzlarová.
„Jde o to, aby byli informováni o zdravotním stavu svého dítěte a v případě potřeby se včas dozvěděli o navazující lékařské péči," konstatovala Hejzlarová. Ta podotkla, že si ani nedokáže představit, jak by se pediatři rozdělovali mezi jednotlivé školy.

„Rozhodně by se musel vypracovat i jiný systém vedení kartotéky a vymyslet, jak by to v praxi probíhalo. Myslím si, že každý rodič si vždy najde nějaký čas, aby mohl jít se svým dítětem k lékaři. Stejně tak vždy je možné domluvit individuální termín prohlídky," popsala Hejzlarová.

Chystané opatření by naopak uvítala ředitelka Základní školy Štáflova v Havlíčkově Brodě Veronika Prchalová.

Užitečné a logické?

„Myslím si, že opatření je užitečné a rozhodně by se mnohem více podchytila prevence všech žáků. Osobně jsem tento způsob preventivních prohlídek zažila a vždy mi to přišlo zcela logické," uvedla Prchalová. Ta pokračovala, že i po organizační stránce to jde zařídit, záleží vždy na dané škole. „V dnešní době je velkým trendem, že za vše má zodpovídat rodina. Na druhou stranu, ale bohužel mnoho rodičů preventivní prohlídky zanedbává. Stačí se jen podívat do ordinací zubních lékařů, kolik dětí má zkažené zuby již na prvním stupni základní školy," upozornila Prchalová. Ta připomněla, že velmi podobné to bohužel bude i z pohledu preventivních prohlídek u dětských lékařů.