Třebíč – Celé pondělní dopoledne byl třebíčský praktický lékař Boris Hronza zavalený telefonáty pacientů a navíc se ještě staral o distribuci nevelkého počtu respirátorů, určených pro kolegy v oboru z celého Třebíčska. Například praktik z Jemnice musel jet padesát kilometrů pro tři respirátory, které vydrží běžné ordinaci asi den a půl.

„Pan premiér Babiš sice řekl, že všichni mají všechno, ale není to úplně pravda. Dostali jsme 150 respirátorů na celý okres Třebíč. Jde o dar ze Spojených států amerických, rozdělovaný celorepublikově všem stejně. Pokud nebudou mít lékaři dostatek ochranných pomůcek, budou muset zavřít ordinace, protože nemohou ohrozit zdravotní stav svých zaměstnanců, zdravotních sestřiček,“ zdůraznil Hronza, který je zároveň předseda Sdružení praktických lékařů na Třebíčsku.

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube

Naštvaná na celou situaci je i praktická lékařka z Jihlavy Jana Kafková. „Tvrzení pana premiéra Andreje Babiše ze soboty 14. března, že ordinace jsou vybaveny respirátory, je nehorázná lež. Žádné jsme ani já ani kolegové neobdrželi. Stát slibuje jejich dodání v tomto týdnu. Doufat mohu, ale moc tomu nevěřím. Moje vlastní zásoba vydrží do středy. Nesplní-li stát slib, bude od čtvrtka 19. března ordinace uzavřena,“ vzkázala pacientům Kafková. Od pondělí 16. března je v ordinaci přítomná o několik hodin kratší dobu. Po zbytek času ordinuje pouze po telefonu a mailu.

Žádné preventivní prohlídky

Na třebíčské poliklinice Vltavínská v pondělí většina praktiků ordinovala. „Žádáme pacienty, aby se vše snažili řešit po telefonu. Aby důsledně dodržovali karanténní a hygienická opatření, k lékaři nechodili s banalitami a dlouhodobými obtížemi,“ apeloval Hronza. „Všechno se dá poslat elektronicky – neschopenka, karanténa i recept na léky,“ řekl.

Praktici teď nebudou provádět žádné preventivní ani závodní prohlídky, očkování ani jinou administrativní činnost.

Vyrobit si domácí roušku ANO nebo NE?

ANO, zejména pokud na trhu chybí chirurgické roušky/respirátory (jako nyní v ČR). Domácí roušky snižují riziko nákazy i jejího přenosu od nositele roušky na okolí.

Kolik % virů zachytí (velikost 0,02 mikronu)

sáčky do vysavače přes 80 % virů

kuchyňské utěrky přes 70 %

směs bavlny 70 %

antibakteriál. povlak na polštář přes 65 %

lněné plátno přes 60 %

tričko z bavlny 50 %

šála 48 %

Zdroj: Nemocnice Havl. Brod

Problémy se zásobováním kvalitnějším typem respirátorů hlásí rovněž krajské nemocnice na Vysočině. „Ano, uvědomujeme si, že v Kraji Vysočina je nedostatek těchto pomůcek, ale některé věci neumíme zařídit ze dne na den,“ uvedla mluvčí kraje Jitka Svatošová.

„V tuto chvíli nemáme ve skladech žádné respirátory typu ffp2, ani ty lepší ffp3. Všechno je vyskladněné a nemocnice avizují, že budou potřebovat další,“ řekla. Podle jejích slov veškeré pomůcky tohoto typu dostali zdravotníci v první linii - infekční oddělení krajských nemocnic i krajská záchranná služba, která objíždí odebírat vzorky dvěma sanitkami a je v prvním kontaktu.

„Pokud jde o nejúčinnější pomůcky, respirátory ffp3, můžeme rozdělit pouze to, co dodá stát, protože jedině stát jimi může disponovat. Ostatní pomůcky, které přišly od státu, jsme rozdělili, ale stále je jich v kraji nedostatek. Což se podepisuje i na péči u obvodních lékařů,“ připustila Svatošová.

Tam má kraj rozjeto několik vlastních objednávek. „Očekáváme, že v lepším případě do několika dnů budeme tyto pomůcky moci poskytnout. Předpokládám, že všichni pochopí, že nejlepší respirátory ffp3 jdou primárně na záchranku,“ uvedla.

Mimochodem, v tuto chvíli jsou už čtyři týmy záchranky v karanténě, protože ne všichni, ke kterým záchranáři vyjeli, předem přiznali, že byli v kontaktu s nakaženou osobou nebo na zahraniční cestě v rizikové oblasti. „Záchranka teď jezdí kompletně vybavená nejlepšími respirátory, má tak vyšší spotřebu,“ dodala Svatošová.