Naopak Dvoreček se chystá do budoucna rozšířit provoz.

„Zatím žádná další opatření nečiníme, naše školka funguje dále, naopak budeme provoz rozšiřovat. Pokud by však novela nebyla schválena, bylo by to pro nás likvidující. Jezdí k nám děti i např. z Chotěboře či Havlíčkova Brodu, myslím, že by zrušení naší školky bylo pro mnoho rodičů velké zklamání," vyjádřila se ředitelka Dvorečku Pavla Sedláčková.

„Já pocházím z vesnice, venku jsme si se školkou hráli často a byla to legrace. Ať jsou prckové venku, dokud to jde. Pak začnou chodit do školy a nebude na to čas, pak si sednou za počítač a je konec. Kdyby byly děti menší, vyzkoušet lesní školku bych se nebránil," podpořil myšlenku Lesních školek otec dvou dětí, Michala Vacek z Havlíčkova Brodu.

Zánik netradičním mateřským školkám „naordinoval" zákon o dětských skupinách. Kámen úrazu je v tom, že zákon pro dětské skupiny vyžaduje stálé prostory a jasně vymezuje, jak má vypadat hygienické zázemí.

Jenže tyto podmínky lesní mateřinky, zřizované převážně občanskými sdruženími, nesplňují, jen těžko se jim přizpůsobí a především se jim z principu věci přizpůsobit ani nepotřebují. Již z jejich názvu je patrné, že děti tráví většinu času venku, v lese, na zahradě. Zákon o dětských skupinách byl už podruhé vrácen Sněmovně. Dětské lesní centrum Dvoreček u Vilémova je otevřeno vždy od pondělí do středy od 7.30 do 16.00 hodin, maximální kapacita je 15 dětí na den, podle zveřejněných informací Dvoreček přijímá děti i během školního roku.

Špatné počasí neexistuje

„Známým heslem lesních mateřských škol je, že neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení. Ale samozřejmostí také je, že ve školce mají děti vyhřívané a suché zázemí, kam se uchylují, aby se po pobytu venku ohřály, usušily si věci. V zimním období se v útulném domečku ve Dvorečku také obědvá, odpočívá a probíhá část programu," vysvětlila podstatu činnosti netradiční školky Pavla Sedláčková.

Doba pobytu mimo zázemí lesního centra Dvoreček se vždy přizpůsobuje aktuálním klimatickým podmínkám, dále věku a kondici přítomných dětí. Děti si tak různých her a poznávání v zimní přírodě, které jim přinášejí úplně jiné zážitky než například v létě, skutečně radostně užívají, aniž by přitom jakkoliv strádaly. Je třeba zachovat to, co dobře funguje a nelikvidovat rodiči osvědčená zařízení, která mají jiné parametry než dětské skupiny," vyjádřila se za Asociaci lesních školek k jejich možnému zániku Tereza Valkounová. Dětské skupiny jsou vítány, řadě rodičů mohou pomoci, ale nemá to být to jediné, co je mimo mateřských škol v péči o děti možné.

„Veřejnost se nedozvídá úplnou pravdu – zákon je prezentován jako nová alternativa, ve skutečnosti je to omezení současných možností – dětské skupiny budou jedinou schválenou formou péče o děti, všem jiným hrozí vysoké sankce," zdůraznila Valkounová. Proti zrušení netradičních mateřských školek se jejich příznivci a provozovatelé brání peticí s názvem Chceme zachránit pestrost předškolní péče. Prodlužující se debata k navrhovanému zákonu ukázala na důležitý fakt: objevuje se čím dál více subjektů, které jsou zákonem ohroženy," zdůraznila Valkounová.