V celém Česku jsou aktuálně podle Asociace lesních mateřských škol a klubů tři stovky těchto vzdělávacích zařízení pro děti. Nejvíce jich je dlouhodobě v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. „Největší nárůst počtu lesních školek a klubů nastal na Vysočině. Odhadujeme, že u nás v republice funguje celkem okolo 300 zařízení tohoto typu,“ uvedla za Asociaci lesních mateřských škol Denisa Dvořáková.
Do mapování asociace lesních mateřských škol a klubů se ve školním roce 2023/24 zapojilo 160 těchto vzdělávacích zařízení. „V celé zemi je navštěvuje 3 406 dětí s tím, že skoro polovina se vzdělává v lesních mateřských školách,“ doplnila Denisa Dvořáková.
Rodiče na Vysočině si mohou pro své děti vybrat z osmi takovýchto zařízení a ušetří nezanedbatelnou částku na školkovném. Nejvyšší částku platí rodiče v Praze, u lesních mateřských škol to je 9 536 korun. Nejnižší částku potom platí právě na Vysočině, a to v průměru 3 tisíce korun měsíčně. Ve srovnání zaplatí rodiče na jižní Moravě za lesní školku bezmála šest tisíc korun.
Lesní školky a kluby v číslech:
- Počet zařízení celkem: Kraj Vysočina 8, Jihomoravský kraj 29
- Průměrné školkovné při pětidenní docházce v roce 2023/2024:
Kraj Vysočina: lesní školka 3 000 korun, lesní klub 4 825 korun
Jihomoravský kraj: lesní školka 5 955 korun, lesní klub 6 853 korun
Lesní školky nabízejí pětidenní docházku s tím, že ji mají danou ze zákona. Co se týče lesních klubů, tak má pětidenní provoz více než polovina z nich.
Jaký je rozdíl mezi lesní školkou a klubem:
- Lesní mateřská škola je zapsaná v Rejstříku škol a školských zařízení, dostává finanční příspěvky od státu a děti v ní mohou plnit povinný rok předškolní docházky. Je pod kontrolou České školní inspekce a Krajské hygienické stanice.
- Lesní klub není zapsaný v Rejstříku škol a školských zařízení, nedostává žádné pravidelné příspěvky od státu a děti v něm nemohou plnit povinný rok předškolní docházky. Provoz klubu nepodléhá žádným povinným kontrolám. Zdroj: lesnims.cz