Včelaři na Havlíčkobrodsku říkají, že takhle bídnou sezonu nepamatují. Někteří dokonce museli zdražit cenu. Snůšce medu nepřály několikadenní lijáky nebo naopak sucho. Lesnímu medu škodí také bioplynky. Tmavý med vzniká z medovice produkované mšicemi a jinými druhy hmyzu.

„Letos je to opravdu jeden z nejchudších roků, jaký pamatuji. Lesního medu je nedostatek kvůli výkyvům počasí," potvrdil majitel včelí farmy v Chlístově Jiří Sláma.

Cena lesního medu stoupne především v supermarketech. Soukromí včelaři většinou nezdraží.

„Lesní med jsem zatím ještě nestáčel, ale už teď vím, že ho bude málo. Zdražovat ale nejspíš nebudu," uvedl soukromý včelař ze Světlé nad Sázavou, Josef Ptáčník. Kilogram medu se dá u větších chovatelů včel na Havlíčkobrodsku koupit za 110 až 120 korun, stejně jako před rokem.

Česká potravinářská komora ukazuje, že Česká republika má i přes nedostatek tmavého lesního medu velmi nízkou cenu za kilogram.
„Šéf potravinářské komory mi sdělil, že jsme v průměru nejlevnějším státem, co se týče ceny za med. V obchodech med v průměru stojí 169 korun za kilogram. V Polsku třeba 220 korun za kilogram. I na Slovensku zaplatíte za med více než v Polsku," podivil se Sláma. Ceny medu v supermarketech se budou letos pohybovat okolo 180 korun za kilogram.

„Většina postarších soukromých včelařů nechává cenu stejnou, i přesto že tím budou v minusu. Tvrdí, že jejich zákazníci jsou už na jejich ceny zvyklí a nechtějí to měnit," domnívá se Sláma.

Květového medu bude dostatek

Včelaři se shodují, že květového medu je letos průměrné množství. „Květový med se stáčí v květnu. Letos ho bylo méně než loni, ale není to tak výrazný pokles. Záleží na tom, jak vyjde jaro. Jak kvetou ovocné stromy, řepka a podobně," vysvětlil Sláma.

Ondřej Živný, vedoucí pokusného včelína Skřivánek podotkl, že včelám nesvědčil ani brzký začátek jara, protože se nestačily dostat do síly tak rychle jako vegetace. „Včela se vylíhne za 21 dní. Než pár cyklů proběhne, chvíli to trvá," řekl. Když později kvetla řepka, nebylo hezky a včely zase nemohly moc létat. „Pokud nezačne medovat les, jako letos nezačal, tak pak už je toho malinko," doplnil.

Teď už včelaři pomalu začínají včelstva přikrmovat před zimou. „Lidé se diví, že už teď včely krmíme. Neuvědomují si totiž, že už skoro nic nekvete. Dáváme jim hustý cukerný roztok. Spotřebujeme tím až dvacet kilogramů cukru na včelstvo. Opravdu to není zase tak levná záležitost," podotkl Sláma. Kvalitní med je podle včelařů vždycky, pokud se o včely umí včelař dobře starat. „Záleží na několika faktorech. Ale pokud včelař med nějak nepoškodí, od včel je kvalitní med vždycky," usmál se Ptáčník. Včelaři na Vysočině měli minulý rok k dispozici podle statistik Českého svazu včelařů 801 354 kilogramů medu. Špatný pro ně byl rok 2012, kdy jejich včelstva vyprodukovala jen 670 587 kilogramů medu. Třeba v roce 2010 vytočili z plástů přes 950 tisíc kilogramů medu.

Beáta Dvořáková + čtk