Fotovoltaickou elektrárnu o velikosti přesahující rozměry fotbalového hřiště má v plánu v obci postavit firma SV Energo z Hradce Králové. Od úřadu už firma dostala zelenou v podobě schválení územního rozhodnutí, které v tomto případě nahrazuje stavební povolení. Lidem se to ale nelíbí. Bojí se, že jim elektrárna mimo jiné znehodnotí pozemky a podstatně sníží kvalitu bydlení.

„Odbor životního prostředí ve Světlé nad Sázavou ještě v dubnu loňského roku naznal, že náš rodinný dům by měl negativní dopad na celkový harmonický ráz obce, která se snaží o návrat k původnímu historickému vzhledu. Tentýž úřad nyní bez problému schválil stavbu fotovoltaické elektrárny přímo před našimi domy, jen asi dvaadvacet metrů od hranic našeho pozemku,“ vysvětluje Monika Kritzner, která se nyní se svým manželem a dalšími sousedy snaží výstavbě elektrárny zabránit.

Za občany se chce postavit i vedení obce. Podle tamního starosty je ještě ve hře schválení nového územního plánu, který podobné stavby zakazuje. „Nový územní plán byl projednáván ještě před zakoupením pozemku společností SV Energo. Pokud firma argumentuje, že jde o nějakou schválnost zmařit jejich investici, pak to není pravda. Lidé prostě tisíce fotovoltaických panelů za svými domy nechtějí, a já je chápu,“ řekl Deníku starosta Karel Krajíček.

Lidé navíc namítají, že se o výstavbě elektrárny dozvěděli teprve před pár dny. „Nikdo se nás nezeptal, co si o tom myslíme, a zda s tím souhlasíme. To se nám samozřejmě nelíbí,“ podotkla Monika Kritzner.

Starosta k tomu dodal, že ani obec neměla moc času na to nějak reagovat. Pozemek koupila firma v červnu 2022 a už v říjnu měla první povolení. „Firma od začátku věděla, že se bude měnit územní plán a mohou s tím být problémy. Tehdy jsem to řekl každému, kde měl o pozemek zájem,“ vysvětlil starosta.

Dalibor Šebek ze společnosti SV Energo argumentuje tím, že souhlasné stanovisko k projektu dala Krajská hygienická stanice i Krajský úřad Kraje Vysočina. Krajský úřad rovněž dal souhlas s dočasným vynětím pozemku ze zemědělského půdního fondu.

„Předně naši společnost zaráží nespokojenost občanů s avizovaným narušením „komfortu" bydlení. Pokud něco z našeho pohledu narušuje tento komfort, tak jsou to zejména negativní vlivy spojené zejména s provozem na dvou přilehlých silnicích druhé třídy a provoz železničního koridoru,“ sdělil Deníku Šebek.

Podle něj společnost neudělala vůbec nic nezákonného. Na všech povoleních ohledně výstavby fotovoltaické elektrárny se snažila předem korektně dohodnout se všemi zúčastněnými stranami, tvrdí Šebek.

„Jedná se o poměrně zásadní investici a pokud se to občanům nyní nelíbí, tak si také musejí odpovědět, kdo nahradí případnou vzniklou škodu,“ upozornil Šebek.

Starosta Krajíček bere podobná vyjádření jako nátlak, kterým se firma snaží dosáhnout svého. Firma ale úřadům předložila všechna potřebná povolení ke schválení výstavby, což Deníku potvrdil i tajemník Městského úřadu ve Světlé nad Sázavou:

„Stavební úřad na základě posouzení záměru dospěl k názoru, že se navrhovaná stavba nedotkne vlastnických a osobnostních práv účastníků řízení a práva na soukromí nad míru přiměřenou poměrům, což znamená, že je v souladu s ochranou práv a právem chráněných zájmů všech účastníků řízení a nepostupoval „proti zájmu lidí“.

Stavební úřad ve Světlé proto vydal souhlasné územní rozhodnutí. Proti tomu se mohou lidé v obci do patnácti dnů odvolat ke Krajskému úřadu Kraje Vysočina. „Odvolání podáme. Obrátili jsme se v tomto směru na našeho právního zástupce,“ dodal starosta Krajíček.