V minulých letech mohli její návštěvníci vidět řadu zajímavých letadel, oslavit sedmdesát let od založení Aeroklubu či sledovat klání o Mistra České republiky v letecké akrobacii. Ani letošní rok nebude výjimkou a pro návštěvníky letecké show bude připraven nabitý program na zemi i v oblacích.

Program bude zahájen v 10 hodin dopoledne a první část dne bude věnována především kulturnímu programu pro děti i dospělé. Ve spolupráci s KD Junior budou připraveny soutěže pro děti, které pobaví mimo jiné i Tonda Obal ze seriálu společnosti EkoKom. Kulturním programem návštěvníky provede moderátorka Klára Nováková a děti i dospělé pobaví komik Václav Upír Krejčí. Bude připravena řada zábavných atrakcí pro děti, na dospělé bude čekat přehlídka nových aut a také bohaté občerstvení. Po celé dopoledne budou moci návštěvníci obdivovat leteckou techniku z blízka a pro zájemce budou připraveny také vyhlídkové lety ve vrtulnících, které se stávají stále více oblíbené. Nebude chybět ani bohaté občerstvení a abychom celý den návštěvníkům co nejvíce zpříjemnili chystáme další body programu, které jsou pro zatím překvapením.

Letecká show bude zahájena ve dvě hodiny odpoledne. Návštěvníci se mohou těšit na pilota Red Bull Air Race Martina Šonku a jeho tanec v oblacích. Do Chotěboře přilétne také legendární letoun Supermarine Spitfire, přislíben je také sovětský cvičný letoun Jak 18 a významným letounem, který psal dějiny při bojích v rámci druhé světové války a který rovněž zamíří do Chotěboře, bude také německý letoun Bucker Jungman. Z letecké základny v Čáslavi přilétne stíhací Gripen a z centra leteckého výcviku Armády ČR v Pardubicích cvičný vrtulník MI – 17, který bude po celý den k vidění při statické ukázce. Přilétne také bojový vrtulník „Cobra" a akrobatický kluzák Shark s proudovým motorem. Mimo tyto letouny se návštěvníci mohou těšit na dech beroucí akrobacii, další historické letouny a nejmodernější stroje armády České republiky. Konkrétní čísla jsou stále v jednání a postupně Vám je budeme odhalovat, nejenom na našich internetových stránkách.

V srpnu tohoto roku ožije letiště v Chotěboři podruhé. Přiletí k nám totiž trénovat nejlepší akrobatičtí piloti francouzské reprezentace. Svou účast potvrdili na termín 14. – 19. 8. a jejich soustředění u nás není bezdůvodné. Letiště v Chotěboři bylo totiž pověřeno uspořádáním mistrovství Evropy v letecké akrobacii, které zde proběhne v srpnu roku 2017. V rámci tohoto mistrovství přilétne více než 70 pilotů z celé Evropy společně se svými realizačními týmy, které budou čítat více než 200 lidí. V průběhu čtrnácti dnů se piloti v Chotěboři utkají o titul Mistra Evropy kategorie Advanced. Společně s partnery naší letecké show bude vytvořeno zázemí pro celé mistrovství a Chotěboř se stane sledovaným místem dění nejenom v leteckých kruzích.

Dnes si ale rezervujte místo v kalendáři pro červnovou leteckou show, která se bude konat v neděli 19. 6. 2016. Sledujte nás na našich internetových stránkách www.airshowchotebor.cz a nenechte si letošní show v oblacích ujít. Těšíme se na Vaši návštěvu!

Petr Bukáček