Na havlíčkobrodském letišti se koná ve čtvrtek 13. června akce s názvem Modré nebe nad Havlíčkovým Brodem. Akci připravila česká armáda ve spolupráci s městem a vojenskou policií. K vidění budou ukázky vybraných útvarů české armády, nechybět budou ani průlety vojenských letounů Gripen a CASA.

Modré nebe nad Havlíčkovým Brodem začíná v devět dopoledne, koná se až do večera. „V nabitém celodenním programu se představí všechny letecké základny a pluky, vojenští policisté a zdravotníci, bojové útvary a mnoho dalšího,“ uvedli organizátoři.

Dopolední program je určený hlavně žákům a studentům základních a středních škol. Lidé mohou na letiště vyrazit ale kdykoliv mezi devátou dopoledne a sedmou hodinou večer. „V rámci tří bloků dynamických ukázek se můžete těšit na nadupaný program, a to průlet letecké techniky Armády České republiky, ukázku záchranných prací za letu, vyšší techniku pilotáže vrtulníků, padákové seskoky výsadkářů, záchranu rukojmích pohotovostní jednotkou vojenské policie, hašení požáru v podvěsu za použití Bambi vaku či ukázky práce vojenských kynologů,“ doplnili ještě organizátoři.

Lidé mohou využít pro cestu na letiště i autobusy městské hromadné dopravy. „Chystáme posílení odpoledních spojů MHD z Havlíčkova náměstí na letiště v časech dynamických ukázek tak, aby se všichni mohli na akci pohodlně přepravit,“ informovala mluvčí města Zuzana Nevoralová.

V nabitém celodenním programu se na havlíčkobrodském letišti představí všechny letecké základny a pluky, vojenští policisté a zdravotníci a bojové útvary české armády.

K akci se připojí i složky Integrovaného záchranného systému (IZS) Kraje Vysočina. Složky spojily akci Armády České republiky s jejich tradiční akcí Den složek IZS, která se již několik let koná právě v Havlíčkově Brodě. Na havlíčkobrodském letišti tak budou k vidění například ukázky práce vysočinských záchranářů, policistů, účastnit se budou i zástupci Českého červené kříže, vězeňské služby ze Světlé nad Sázavou a samozřejmě se předvedou i vysočinští hasiči. 

„Tato akce nabízí jedinečnou příležitost pro veřejnost nahlédnout do bohatého světa Integrovaného záchranného systému, a zároveň se seznámit s výzvami, kterým náš tým každodenně čelí. Spojení s akcí Armády České republiky přináší do letošního ročníku zcela nový rozměr. Lidé si tak budou moci prohlédnout široké spektrum techniky a zhlédnout dynamické ukázky ve větším měřítku,“ nalákal na akci ředitel hasičů  územního odboru Havlíčkův Brod Luboš Vacek.

Kromě speciální techniky jako je hasičský tank nebo eskortní autobus vězeňské služby se návštěvníci mohou seznámit například s poskytováním první pomoci včetně zkoušky resuscitace člověka. „V dynamických ukázkách mohou lidé vidět i vězeňskou službu při zákroku proti uprchlému vězni, práci zásahové jednotky policie, policejních psovodů, či hašení hořícího ohně v domácnosti. Vše vyvrcholí společnou ukázkou IZS při simulované dopravní nehodě s vyproštěním dvou zraněných osob," doplnil závěrem šéf hasičů Luboš Vacek.

Časový harmonogram ukázek:

  • 10.00 – 11.30
  • 12.30 – 14.00
  • 16.00 – 17.30