Na Havlíčkobrodsku se lidé letos mohou těšit na tradiční akce jako Trampský širák, Rebel Fest či Stock Dobrohostov. Lákat může i chotěbořský festival či Hubertka. Zklamaní mohou být jen příznivci multižánrového festivalu Sázavafest, který se ve Světlé nad Sázavou v letošním roce nekoná.

Fanoušci si na Havlíčkobrodsku i tak užijí největší hvězdy českého hudebního nebe i méně známé zpěváky či kapely. Nebudou chybět taháky jako Tomáš Klus, Marta Jandová, Michal Hrůza, Olga Lounová, Lenny, Honza Nedvěd ml. a skupina Příbuzní, Jaroslav Uhlíř, Fleret a další hustý výčet českých hudebních legend.

Letní hudební festivaly v okrese Havlíčkův Brod.Letní hudební festivaly v okrese Havlíčkův Brod.Zdroj: Deník/Tomáš Marek

Největší hudební festival v kraji Vysočina Fest, konaný tradičně na začátku července v areálu jihlavského letního kina, letos hlásí snížení vstupného. „Je to naše podnikatelské riziko. Nechtěli jsme desátý ročník nějak napálit, náklady nám rostou, ale rozhodli jsme se trošku zariskovat a o stovku oproti loňsku zlevnit,“ vysvětlil Pavel Vlašín z pořadatelského týmu.

Na festivalu vystupovaly v minulosti největší hvězdy českého hudebního nebe.
Hudební festival Sázavafest se v příštím roce nekoná. Důvodem jsou peníze

V dubnu vyjde vstupenka za celý třídenní festival na 1750 korun, dá se koupit i na sobotu za 890 korun. Cena se přitom bude každý měsíc zvyšovat. Pořadatelé věří, že i příznivá cena pomůže opět vyprodat amfiteátr. Jinými slovy, že přijde přes deset tisíc lidí denně, což už Vysočina Fest opakovaně zažil.

Podívejte se na atmosféru z loňského Vysočina Festu:

Zdroj: Deník/Adéla Poláčková

Největší hvězdou letos bude skupina Kabát. Nebude hrát standardní hodinu, ale dvě hodiny bude to dle pořadatele plnohodnotný koncert se vším všudy, velká show. „Před koncertem Kabátu ještě bude speciální show, která završí tu desítku,“ připomněl Vlašín jubileum, které festival letos oslaví.

Pavel Kloupar při prohlídce zámeckého parku ve Světlé nad Sázavou.
Zemřel Pavel Kloupar, zakladatel a ředitel Sázavafestu

Areál bude postavený trochu jinak, než jsou tradiční návštěvníci zvyklí. „Chystáme změny. Stage bude opravdu obrovská, ledky budou mít speciální tvar a budou čtyři scény, ta jedna navíc nikdy dříve nebyla. Bude to celé takové vytuněnější, bude to mít slavnostnější ráz,“ poodhalil Vlašín.

Vstupenky rychle mizí v případě Bernard Festu. V Humpolci bývá tradičně naplněná maximální kapacita Horního náměstí, vejde se tam pět a půl tisíce lidí. „Zájem o vstupenky je letos vyšší než v předchozích letech, pokud tedy někdo uvažuje o tom, že by chtěl na Bernard Fest jít, neměl by nákup odkládat, navíc cena vstupenek se každý měsíc blíže k festivalu zvyšuje,“ připomněl mluvčí pivovaru Radek Tulis.

Klamavá reklama ohledně deklarovaného sýra.
Kontroly stánků s jídlem na Vysočině: prodejci na Sázavafestu dostali pokuty

Letošní program festivalu, který se koná 21. a 22. června, je silný a podle pořadatele je těžké vybrat jen některé hvězdy. V pátek vystoupí Pokáč, Čechomor, Tři sestry, v sobotu potom The Tap Tap a Jaroslav Uhlíř, Olympic, Wanastowi Vjecy a Horkýže Slíže. Důležitá je i otázka, jak to bude s cenami občerstvení „Cena piva zůstává stejná,“ ujistil s úsměvem Tulis.