Po dvouměsíčním volnu v pondělí v Havlíčkově Brodě do školních lavic zamířilo celkem 317 prvňáčků. „Letos žáků prvních tříd přibylo. Loňský rok přišlo v září do školy pouze 260 prvňáčků," uvedla Erika Benešová z odboru vnějších a vnitřních vztahů v Havlíčkově Brodě.

V Základní škole Buttulova v Chotěboři letos pro první ročník otevřeli dvě třídy. „Děti do školy přišly se svými rodiči. Bylo jich celkem dvaačtyřicet. Přivítala je ředitelka školy, třídní učitelky a také starostka," uvedla pracovnice školy Dagmar Kafková.

Do Základní školy ve Ždírci nad Doubravou letos nastoupilo do prvních tříd sedmačtyřicet dětí, což je o osm dětí méně, než tomu bylo minulý rok. „Měli jsme pro děti přichystaný krátký kulturní program, který pro ně připravily paní učitelky s dětmi z prvního ročníku," přiblížil ředitel Základní školy ve Ždírci nad Doubravou Ota Benc s tím, že dětem rozdaly drobné dárky a rodičům daly rozvrh hodin. „Děti od nás dostali zdravou lahev, kufr Kraje Vysočina, květinu a spotřební materiál. Rozvrh jsme dali rodičům, protože děti z prvních tříd by z něj těžko něco vyčetli," usmál se Benc.

Šestileté a sedmileté děti si na rozvrh budou zvykat zhruba tři týdny. „Učitelé je budou zpočátku zvykat na nový režim. Myslím, že jim to bude trvat zhruba tak měsíc, než začnou plně dodržovat rozvrh hodin. Ten mají k dispozici také na našich webových stránkách," uvedl Benc.

Školní zvonek zazvonil také v malotřídní základní škole v Rozsochatci. Ředitelka Hana Hertlová zde v tento den přivítala pět nových prvňáčků, děvčata Sylvu Horákovou, Kristýnu Jeřábkovou a Anetu Svobodovou a dva chlapce, Jana Piskače a Lukáše Špilku. Nově se žákům představila i paní učitelka Klára Mudruňková. Paní učitelky seznámily děti s organizací školního roku 2014/2015 ve škole a ve školní družině.

Zájmové kroužky

Od října budou moci žáci pracovat v několika zájmových kroužcích. A to v kroužku keramiky, který je velmi oblíbený mezi žáky, a v loňském roce byla škola vybavena vlastní vypalovací pecí. Dále bude na škole pracovat kroužek hudebně dramatický, kde se budou děti mimo jiné učit hrát na zobcovou flétnu. Též se bude vyučovat angličtina, budou zde rovněž hodiny náboženské výchovy a pohyb budou děti rozvíjet v kroužku aerobiku.

Starší děti na uvítanou prvňákům a jejich rodičům zazpívaly několik písniček a pak následovalo předávání pamětních listů, kytiček a dárků pro prvňáky.

První školní den se často neobejde bez pláče, ale mnoho malých dětí je statečných, snaží se udržet slzy za každou cenu.„Ráno Deniska vstala už v půl sedmé, oblékla si sukni a chtěla, abych jí upletla copánky. Do školy se moc těšila. Zato já jsem potřebovala balíček kapesníčků, je to hrozné, jak ten čas letí," usmála se maminka prvňačky Helena Čopáková.

Beáta Dvořáková