Jak se ukazuje, největší zájem je o takzvané příměstské tábory. Některé z nich už nemají dokonce k dispozici ani jedno volné místo.

Podle rodičů mají tyto tábory hned několik výhod. „Především jsou levnější. Navíc na ně lze poslat i poměrně malé děti, které se rodiče bojí pustit na delší dobu z dohledu. V příměstském táboře jsou pod kontrolou. V takovém táboře jsou děti jen přes den, na noc se vracejí domů. Akce začínají v osm ráno, stravu mají táborníci zajištěnou a většinou již po páté hodině odpoledne se vracejí domů," netajila spokojenost Jana Koubková z Havlíčkova Brodu.

Svoje zkušenosti s příměstským táborem má například i osmiletá Lenka Fikarová z Havlíčkova Brodu. „V táboře jsem byla poprvé vloni. Nejvíc mě bavily hry. Jen při výletech mě trochu bolely nohy," prozradila malá slečna.

Dokonce hned ze tří příměstských táborů si mohou vybírat děti na Přibyslavsku. Jeden z nich pořádá v srpnu místní skupina Českého červeného kříže ve skautské základně.

Zaměřeno na zdravovědu

„Pro tábor jsme plánovali dva turnusy. První turnus je pro děti do deseti let. Ten je plný už od dubna. Druhý turnus je pro starší děti, až do patnácti let. Tam máme ještě nějaká volná místa, takže nejspíš, když se nám nepodaří druhý turnus obsadit, sloučíme oba turnusy do jednoho," informovala za pořadatele Kristýna Loužecká. Dodala, že tábor je zaměřený hlavně na zdravovědu. Další příměstský tábor v Přibyslavi nabízí Sportovní zařízení města Přibyslav. Tábor bude v polovině července a má kapacitu pro dvacet dětí.

„Volné místo nemáme už ani jedno. V červenci je volná sportovní hala, otevřeno bude i koupaliště, proto jsme tábor zaměřili na sportovní hry, koupání a pohyb. Hlavní téma jsou piráti," upřesnila za pořadatele Veronika Vošická Buráňová. Tábor slibuje bohatý program i výlety do ZOO v Jihlavě.

Až osm táborů najednou

Tábor spojený s vyprávěním a jógou připravilo pro děti občanské sdružení Verbarium ve Dvorku u Přibyslavi. Koná se koncem července ve skautské základně v Přibyslavi a je určen dětem od 6 do 10 let. Maximální kapacita je 12 dětí.

„Jedná se o velkou prázdninovou výpravu za příběhem, jejíž součástí jsou vypravěčské hry a jóga pro děti," popsaly stručně hlavní náplň tábora Michala Piskačová a Iva Honsová.

Bohatou nabídku příměstských táboru připravilo AZ centrum v Havlíčkově Brodě. Turnusů je hned osm. Svůj program si zde najdou děti od první třídy až po deváťáky. Tábory začínají sedmého července, končí 21. srpna a nabídka je už podle názvů pestrá. Táborníci mohou využít stroj času, cestovat do Afriky, případně prožít týden s Asterixem a Obelixem či se pobavit ve westernovém stylu. Už nyní jsou prakticky všechny turnusy zaplněny.

Celkem tři tábory nabízí DDM Junior, Středisko volného času Chotěboř. Tábor Kocanda se koná v Želivu.

Pro předškoláky a děti z prvních a druhých tříd je určen Můj první tábor ve Štířím dole u Krucemburku. Uskuteční se od 19. do 24. července. Pro malé rybáře je v nabídce i speciální rybářský tábor.

„Kapacity jsou zaplněny," hlásí Středisko volného času v Ledči nad Sázavou. „V nabídce jsme měli celkem tři turnusy. Z toho jeden příměstský tábor pod názvem Kdo si hraje, nezlobí, který začíná už sedmého července, a dva tenisové kempy. Od dubna nemáme už ani jedno volné místo," informovala Marcela Mainerová, pedagožka volného času.

Stonetown: plavba po moři

Ve Světlé nad Sázavou vzniklo občanské sdružení Free Time, které organizuje kromě jiných aktivit pro děti i příměstské tábory. Příměstský tábor je určen pro přibližně dvacet dětí v každém turnusu. Zájem je značný. Turnusy začínají v červenci, končí v srpnu. Tábory jsou všestranně zaměřené na sport, tanec i rukodělné tvoření.

Příměstský tábor pro děti z Golčova Jeníkova, Vilémova a okolí pořádá i Rodinné centrum Vilémov. Jedná se o dva turnusy, jeden pod názvem Rytíři a druhý Trosečníci.

Již devatenáctý ročník letního tábora Stonetown proběhne také ve westernovém městečku u Herálce. Podle hlavní organizátora Petra Řádka se letos děti mohou těšit nejen na Divoký západ, ale především na dobrodružnou plavbu po moři.

„Připravujeme celotáborovou hru, v níž se děti promění na námořníky a budou mít za úkol plnit různé úkoly. V případě, že je splní, budou moct táhnout figurami na námořní mapě a dobývat tak lodě pirátů a získávat tajné informace o ostrovech pokladů," uvedl Řádek.

Ten dodal, že westernové městečko se po dobu konání tábora promění v čase na místo typického viktoriánského období. „Tábor je určen pro všechny děti od šesti do čtrnácti let a proběhne v termínu od 5. do 18. července. Zájem dětí a rodičů je velký, a zbývá posledních pár volných míst," konstatoval Řádek.

Podle něj se také děti mohou těšit na různé výlety, hry nebo workshopy. „Více informací rodiče naleznou na webových stránkách nebo na Facebooku westernového městečka," uzavřel Řádek.