Konat se bude po tři měsíce v Sociálním centru Na Bradle – budova domova pro seniory. Tam se v jídelně od 14 hodin chystá první ze série přednášek, na něž mají senioři vstup zdarma. První přednášku povede Peter Gajdoštin a bude mluvit o Zahradě pro každý věk.

„Nápad vznikl při realizaci projektu Aktivní seniorská politika, jejíž součástí je mimo jiné pořádání vzdělávacích aktivit pro seniory, navazuje zároveň na dlouhodobou snahu Kraje Vysočina pořádat vzdělávání seniorů, ať už v rámci univerzity třetího věku, nebo v rámci Senior Pointu, který má sídlo v Jihlavě," podotkla Táňa Křížová z krajského úřadu v Jihlavě.

Tři roky se tak mohou vzdělávat důchodci i klienti domovů či zdravotně postižení. Nově vzniklá letní škola seniorů je vyvrcholením všech vzdělávacích aktivit seniorů v Kraji Vysočina a naší ambicí je v tomto pokračovat, protože mají u seniorů vždy velký úspěch," dodala Křížová. Podobná akce nyní probíhá třeba i v Třešti či Polné.

Přijít může každý

Témata přednášek vybírali organizátoři tak, aby byla rozmanitá, hodila se pro muže i ženy. Také je vybírali podle dobrých zkušeností s některými lektory, s nimiž spolupracují.

„Letní školy seniorů se může zúčastnit každý, kdo má zájem se i v seniorském věku dozvědět něco nového a zajímavého. Je jak pro klienty domova, tak seniorskou veřejnost," vysvětlila Lucie Coufalová ze světelského domova pro seniory. Dodala, že zájem ze strany seniorů určitě bude, neboť už nyní si lidé volají a telefonicky si rezervují místa na přednášky. A nejsou jen ze Světlé, ale i Ledče nad Sázavou a dalších míst Vysočiny.

Ve světelském domově nejsou vzdělávací akce ničím novým. Již sedmým rokem pořádá Univerzitu slunečního věku. „Jedná se o cyklus jedenácti přednášek, kdy témata jsou vybírána dle zájmu seniorů a možností přednášejících," doplnila Coufalová.

Program Letní školy ve Světlé
24. 7. – Lucie Poláková: Psychologie barev, arteterapie a muzikoterapie
7. 8. – Jana Vejsadová: Životospráva pro mozek a paměť
21. 8. – akademický malíř Vladimír Netolička: Poznáváme Dolní Rakousko
4. 9. – Milan Klapetek: Základy životní rovnováhy
18. 9. – Martin Chlupáč: Kurz přežití do 100 let
25. 9. – Antonín Křoustek: Bezpečnost pro seniory.
Informace a přihlášky na telefonu 737 583 034 a na e-mailu CoufalovaLucie@seznam.cz.

Kateřina Malá