Jelikož téma, které provázelo děti v průběhu celého tábora, bylo starověký Řím, připravili si vedoucí pro děti krásný program s touto tematikou. Aby více dětem přiblížili život v těchto dobách, v dobových kostýmech uspořádali ukázky starověkých řemesel a děti si je všechny mohly vyzkoušet. Například si vyzkoušely, jakým písmem se v dávných dobách psalo, vyrobily si vlastní svíčku, nebo šperky, vypraly si prádlo na valše, nebo vyráběly medailonky z hlíny a podobně. Jeden den se děti vydaly vlakem na výlet do Havlíčkova Brodu.

Starší polovina dětí zde navštívila střelnici, kde probíhá výcvik policejních složek ve střelbě. Proběhla zde ukázka různých zbraní a střeliva a děti si pod odborným dohledem z opravdových zbraní mohly i vystřelit. Po té se společně s menšími dětmi zúčastnily programu, který si pro ně připravili hasiči v hasičárně a přilehlém okolí. Děti si prohlédly zázemí hasičů, zásahová vozidla a dozvěděly se vše o práci této důležité složky IZS. Rovněž si zastříkaly z hadice na terče a protože bylo velké vedro, terčem se s oblibou stávaly i sami děti. Po příjemném osvěžení shlédly ukázky slaňování hasičů, kteří v několikametrové výšce dětem předváděli dech beroucí ukázky záchrany zraněných lidí ve výškách. Třešničkou na dortu byla divoká jízda na hasičském motorovém člunu na místním rybníku, kterou si děti maximálně užívaly.

Přímo na tábor za dětmi přijeli členové vojenské policie se svými cvičenými psy, kteří předváděli neuvěřitelné kousky. Od profesionálního poslouchání páníčka na slovo, vyhledávání výbušnin a drog po zadržení nebezpečného pachatele. Velkým zážitkem byli pro děti členové airsoftového klubu a Krav Maga. Děti měly možnost se dozvědět, co to airsoft je, prohlédnout si širokou škálu airsoftových zbraní a výstroje a rovněž si zastřílet na terč.

Členové skupiny Krav Maga se dětem rovněž představili a předvedli ukázky této techniky. Po té děti naučili pár prvků sebeobrany, které táborníci s oblibou trénovali nejenom v tento den.

Poslední večer navštívila děti vzácná návštěva, a to starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl a poslankyně Parlamentu ČR Jana Fišerová, kteří s dětmi strávili nějaký čas a nahlédli do chodu celého tábora.

Věra Vaňkátová