„Většina dětí, které tu s námi letos jsou, byla i na některém z předchozích táborů. Přihlášky podávají rodiče na základě telefonického hovoru, a jede ten, kdo zavolá dřív," uvedla jedna z organizátorek Věra Vaňkátová s tím, že několik destítek dětí se na akci pro nedostatečnou kapacitu každoročně nedostane.

Velký zájem o tábor je pochopitelný, jeho program je totiž velice pestrý. „Letos poprvé máme táborové motto, ke kterému směřuje průběh celé akce. Děti se hned v úvodu rozdělily do tří družstev, které bojují mezi sebou o to, kdo nakonec nastoupí do archy a tím pádem se jako jediný zachrání," vysvětlila Vaňkátová, v čem letošní tábor spočívá.

Podle jedné ze sedmnácti táborových vedoucích Veroniky Čápové se děti, které se zúčastnily už některého z předešlých táborů, většinou do jednotlivých týmů hlásí sami podle toho, kdo ten tým vede nebo kolik v něm mají kamarádů. Ti ostatní se pak přidělují k družstvům podle potřeby.

Táborové návštěvy

Vedle různých  her a bojovek nechybí ani ukázky policejní práce. „Měli jsme tu příslušníky vojenské policie, kteří předvedli psy vycvičené speciálně na vyhledávání drog. Dále tu byli členové spolku musado z Havlíčkova Brodu, strážníci z Jihlavy či záchranáři nebo hasiči," dodala Vaňkátová.

Děti se podle ní mohou do některých ukázek i sami zapojit. „Letos jsme tu zorganizovali například zajímavou ukázku práce integrovaného záchraného systému, v níž jsme dětem předvedli nehodu, kdy v prvním případě cyklista při dopravní nehodě spadl z kola po srážce s autem, ve druhém vozidlo srazilo chodce. Hned na to přijela záchranka, hasiči i policie a vše probíhalo jako při skutečné dopravní nehodě," popsala Vaňkatová jednu z řady ukázek nejen policejní akce, kterou mohly děti na táboře vidět.

Ty jsou pak z programu, který pro ně organizátoři tábora připravili, většinou nadšené. „ Jsem tu letos už podruhé a moc se mi tu líbí. Dokonce ještě víc, než loni, kdy se nebojovalo o území," připomněl dalších z táborových her jeden z členů modrého týmu Josef Čapek, kterého tábor okouzlil natolik, že by se chtěl v budoucnu stát policistou.

Stejné nadšení sdílela i další účastnice akce Viktorie Čechová, která letos přijela do rekreačního střediska Radost, kde se tábor konal, vůbec poprvé. Policistkou sice být nechce, ale ráda by tam jela i v příštím roce.

Jan Štrobl