„Letošního ročníku se zúčastní na čtyři desítky mladých lidí ze tří evropských zemí. Až do soboty 25. srpna se budou věnovat teoretickým i praktickým dovednostem, které potřebuje každý novinář. Nahlédnou do zákulisí televizního, rozhlasového, novinového či internetového zpravodajství, získají základy ve fotografování a odvezou si zkušenosti, jak vytvořit správnou reklamní kampaň,“ uvedla lektorka skupiny PR&marketing Eva Fruhwirtová.

Jedním z témat série besed a přednášek, které se budou konat zdarma v divadelním sále AZ Centra Havlíčkův Brod, jsou osudové roky 1918 a 1938. V programu vystoupí například rakouská historička Hildegard Schmollerová,
která se zaměřuje na dějiny středovýchodní Evropy ve 20. století a kolektivní paměť nebo český historik Jiří Pernes. Debatovat do Brodu přijede také novinář, pedagog a historik Jan Urban či ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj. Začátky přednášek budou vždy v 15.30 a v 19 hodin.

„V pondělí otevře v 15.30 program spisovatel Michael Viewegh debatou o svých zkušenostech nejen s médii, večer pak proběhne česko-rakouská diskuse o roce 1918. V úterý odpoledne se v Brodě představí Centrum Borise Němcova a večer se mohou zájemci těšit na zajímavé informace nejen o roce 1938,“ nastínil témata programu Milan Pilař, který letní školu založil před 14-ti lety společně s Milanem Kopeckým. Jedním z cílů bylo kultivovat českou žurnalistiku.

Středeční program bude věnován velmi aktuálnímu tématu hoaxů a fake news a obrany proti nim s Kateřinou Křivánkovou, která stojí za projektem Zvol si info. „Večer si pak všichni položíme otázku, zda je demokracie vhodnou formou vlády pro 21. století. Čtvrteční odpoledne zase odpoví na otázku, jaká je budoucnost Evropské unie a kdo ji ovlivňuje a večer představí Martin Veselovský redakci DVTV,“ doplnil Milan Pilař. V pátek sérii přednášek uzavře debata o mýtech kolem migrace s novinářkou Silvií Houskovou z Hospodářských novin a Martinem Novákem ze serveru Aktuálně.cz a večerní one man show novináře a politického komentátora Jindřicha Šídla o tom, „Jak média ztratila moc, kterou nikdy neměla,“.