„Už několikrát měli možnost se naší letní školy zúčastnit lidé, kteří úplně nespadali do cílové skupiny 16-26 let. Naposledy v loňském roce Lenka Klimešová, která si ze skupiny PR a marketing odnesla podle vlastního vyjádření unikátní zkušenosti pro svou práci. V minulosti jsme dělali výjimky, teď jsme se rozhodli, že z toho uděláme systémovou záležitost a nabídneme v každé skupině jedno místo pro učitele a ve skupině PR a marketing dvě místa pro lidi, jako byla vloni Lenka,“ vysvětlil Milan Pilař z obecně prospěšné společnosti Centrum Vysočina, která za projektem od počátku stojí.

Podle organizátorů to bude nejenom zajímavá zkušenost pro starší, ale i pro mladé zájemce, kteří budou moct na řadě svých aktivit během týdenní školy tvořit společně.

První zájemci se už organizátorům přihlásili. O školu je tradičně zájem v zemích střední Evropy. „V současnosti máme vedle více než tří desítek Čechů přihlášené tři zájemce ze Slovenska, počítáme, že ve spolupráci s Kraje Vysočina dorazí zase šestice Ukrajinců z Užhorodu, kde studují bohemistiku, a zájem projevili i studenti Komenského školy ve Vídni. Mladí z partnerských regionů navíc mohou využít finanční podpory Kraje Vysočina,“ uvedl Pilař.

Kromě zmíněných zemích do Brodu přijedou i mladí bohemisté z Polska. „Současně připravujeme také k osmdesátému výročí napadení Polska Třetí říší a Sovětským svazem debatu, na kterou přijedou nejlepší historici zainteresovaných zemí. Z Ruska Andrej Zubov, z Polska Andrzej Nowak a z Německa Sönke Neitzel. Vedle toho je v program debata české eurokomisařky a jejího slovenského kolegy nebo diskuse o Listopadu 1989, kterou připravuje redakce zpravodajského portálu Aktuálně.cz,“ zavřel Pilař.