Letní žurnalistická škola je týdenní kurz pro studenty středních a vysokých škol z celé Evropy se zájmem o média, politiku, historii, kulturu a dění ve střední Evropě. Hlavními partnery jsou město Havlíčkův Brod a Kraj Vysočina „Letos se přihlásilo přibližně čtyřicet lidí z Česka, Slovenska, ale i Ukrajiny. Oproti loňsku nemáme nikoho z Polska,“ uvedl Milan Pilař a dodal: „Každý rok se zúčastní minimálně 30 procent studentů, kteří už tu jednou byli. Doporučujeme jim volit si pokaždé jiné skupiny, aby získali zkušenosti z různých oblastí.“ Škola začne od neděle 19. srpna potrvá do soboty 25. srpna.

„Snažili jsme se letos témata besed volit trochu provokativně. Například pondělní debata o rozpadu Rakousko-Uherska nebo středeční o té demokracii. Největší zájem však podle mě bude o čtvrteční představení DVTV, protože Martin Veselovský je populární mezi mladými lidmi,“ zmínil Milan Pilař.

Účastníci budou rozděleni do skupin noviny, nová média (online žurnalistika), rozhlasové zpravodajství, televize, PR a marketing, fotografování. Studenti se budou věnovat teoretickým i praktickým dovednostem, bez kterých se neobejde žádný novinář, dále nahlédnou do zákulisí novinového, televizního či rozhlasového zpravodajství.

Od pondělí 20. do pátku 24. srpna se například mohou účastníci kurzu těšit na odpolední a večerní debaty a besedy, na kterých se setkají se zajímavými osobnostmi nejen z novinářské branže. Přednášky se konají v divadelním sále AZ Centra Havlíčkův Brod vždy od 15.30 a 19.00 a jsou zdarma přístupné veřejnosti. Program otevře pondělní odpolední beseda se spisovatelem Michalem Vieweghem. Večer si pak přijdou na své zájemci o dějepis. Historici Niklas Perzi z Rakouska a Jan Urban z Česka se budou bavit tom, zda rozpad Rakousko-Uherska a vznik Československa byly výhra nebo prohra.

V úterý odpoledne budou ruský politolog Alexandr Morozov a český rusista Marek Příhoda diskutovat o současném Rusku. Cizojazyčný projev bude tlumočen do češtiny. Středeční odpoledne se ponese ve znamení fake news. Kateřina Křivánková povede přednášku s názvem Jak čelit nepravdám a lžím v médiích? Ve čtvrtek odpoledne je na programu přednáška Kam směřuje evropský projekt a kdo ho ovlivňuje? pod vedením Karolíny Kottové ze Zastoupení Evropské komise v Praze. Večer se pak zájemci mohou těšit na Martina Veselovského a jeho kolegy, kteří představí DVTV, zpravodajský projekt, který dodává videa online deníku Aktuálně.cz.

Páteční odpoledne nabídne besedu o migraci, pozvání přijali Silvie Housková z Hospodářských novin a Martin Novák z Aktuálně.cz. Na závěr programu je naplánována přednáška Jak média ztratila moc, kterou nikdy neměla od Jindřicha Šídla, ze Seznam TV.

Matěj Coufal