V současné době však situace vypadá jinak.

„Porosty měly na jaře oproti předešlým rokům téměř měsíční náskok, ale vše se postupně srovnalo. V tuto chvíli to vypadá, že žně budou víceméně v obvyklých termínech. Řepku začneme sklízet přibližně za tři týdny," uvedl agronom zemědělského družstva Kámen Václav Vala.

S tím souhlasí i předseda štockého družstva Pavel Štrobl, který odhadl časový posun žní maximálně o týden. Oba se také shodli na tom, že výnosy obilí a řepky vypadají pro letošek poměrně dobře, a to i přesto, že se nad Štoky prohnaly v posledních týdnech dvě silné bouře spojené s kroupami. „Před měsícem jsem odhadoval výnosy z řepky na 40 metráků na hektar, z ozimého ječmene 50 a z pšenice a jarního ječmene více než 60 metráků. Po těchto bouřkách se výnosy sníží, ale těžko odhadnout o kolik. Na řepce a obilí bude však škoda v řádu statisíců," podotkl Štrobl.

Průměrné či lehce nadprůměrné výnosy by zemědělcům měly přinést také průměrné tržby, a to i přesto, že by se výkupní ceny měly podle odhadů oproti loňskému roku mírně zvýšit. Nabídková cena za krmný ječmen se v současné době pohybuje přibližně kolem 3 700 korun za tunu. Krmná pšenice je o dvě stě a potravinářská o 400 korun dražší.

Ceny se mohou měnit

„Řepka stojí v tuto chvíli 8 800 korun, a pokud ji k nám zemědělci dopraví sami, dostanou o dvě stě korun za tunu více," prozradil ředitel výrobny krmných směsí v Pohledských Dvořácích Václav Bárta. Připustil však, že ceny se mohou v závislosti na velikosti poptávky měnit. To potvrzuje i Vala a poukazuje na fakt, že ještě minulý měsíc stála řepka přibližně 10 000 korun za tunu. Uznává však, že ceny jsou v porovnání se stejným obdobím v minulém roce srovnatelné.

Chemická ochrana se nyní zaměřuje na plochy brambor, a to především na plochy sadbových brambor. „V současné době ošetřujeme brambory především proti mandelince bramborové a mšicím. Mšice jsou přenašeči virových chorob, a ty se v sadbě brambor nesmí vyskytovat," řekl Vala.

„Náklady na tuto chemickou ochranu patří k těm nižším. Jedná se přibližně o pět set až sedm set korun na hektar," pokračoval Vala.
Naopak téměř žádné problémy s chemickou ochranou nemají v tuto chvíli v Kameni s ostatními plodinami. Například řepka je podle agronoma ohrožena především v počátečních fázích růstu a obilniny ošetřují proti škůdcům jen výjimečně. „Jejich množství nemá na její poškození podstatný vliv a náklady na aplikaci postřiků by byly pravděpodobně vyšší, než ztráta na výnosu," upřesnil Vala.

Jan Štrobl