Ten, kdo nemá vytápěný dům či byt z dálkové-ho zdroje, musí řešit nákup palivového dřeva nebo uhlí. Podle oslovených odborníků nechává hodně lidí nákup dřeva na poslední chvíli a vybírají především podle ceny.

„Myslím si, že by neuškodilo, kdyby se lidé zajímali i o kvalitu dřeva, především pak jeho výhřevnost. Všichni se samozřejmě snaží nakoupit co nejlevněji, což většinou neznamená i nejvýhodněji," uvedl Jan Votava, jednatel a majitel společnosti Pila Rozsochatec. Ten dodal, že nejvhodnější dřevo na topení je například buk, javor, jasan nebo dub. „Každý strom má své výhody a nevýhody. U dubu je například problém s kůrou, která musí dobře vyschnout, jinak obsahuje síru," vysvětlil Votava a podotkl, že každé dřevo musí samozřejmě vyschnout, aby bylo možné s ním topit. „Hodně lidí si také zvyklo na brikety, které jsou sice o něco dražší, ale jejich výhřevnost je srovnatelná s uhlím," pokračoval Votava.

Naopak menší zájem o dřevo zaznamenali letos lesníci z Lesního družstva obcí Přibyslav. Podle jejich ředitele Jiřího Svobody se lidé snaží získat dřevo jinými způsoby. „Často funguje takzvaná sousedská výpomoc. Lidé se mezi sebou znají, a když ví, že někdo vlastní část lesa, vždy se nějak dohodnou," nechal se slyšet Svoboda s tím, že dřeva prodávají méně. Ten dodal, že lesní družstvo nabízí jak jehličnaté stromy, tak i dřevo napadené hnilobou až po dřevo listnaté. Podle něho je největší zájem o dub a břízu, jelikož tohoto dřeva není mnoho, a tak funguje i pořadník a lidé si na dřevo musí počkat.

Kromě palivového dříví, lidé také hodně nakupují uhlí. Podle Ivety Rázlové, manželky majitele uhelných skladů v Pohledu, lidé nakupují uhlí na poslední chvíli. „Dříve mnoho lidí své sklepy zásobilo již v létě, ale letos vlivem extrémního horka se asi nikomu moc nechtělo," řekla Rázlová. Ta pokračovala, že největší zájem je o hnědé uhlí.

„Zákazníci také chtějí uhlí do automatických kotlů, které je velmi drobné, takže je velké asi jako dvoukoruna," popsala Rázlová s tím, že jiné uhlí se do těchto kotlů nevejde. Podle ní cena uhlí zůstává velmi podobná loňské sezoně.

V létě nezahálel ani František Zadák z Přibyslavi. Když v Přibyslavi kolem břehů Sázavy a starého náhonu pokáceli stoleté vrby, v zemi po nich zůstaly hluboké pařezy. Pracovitý důchodce je všechny vyklučil a dřevo vyvezl ke své chalupě.

Jelikož bydlí na vyvýšeném ostrohu, nedokázal by to bez pomoci českého motorového kolečka, pro které se ujal název motůčko. Na jeho valník může naložit až 2,5 metráků, protože však dřevo vyváží do 30stupňového svahu, nakládá o metrák méně.

„Dokoupil jsem přední kolečka, naviják, nabíječku japonské baterie a další vybavení, celkem mně to stálo 19 tisíc korun, mám však pomocníka k nezaplacení," uvedl bývalý lesník. Topit v této, ani v příští zimě však s pařezy starých vrb ještě nebude. Vrba patří ke stromům s nejvyšší vnitřní vlhkostí, bezprostředně pod kůrou mezi jádrem a lýkem může obsahovat až 75 procent vody.

„Takové dřevo má podstatně nižší výhřevnost, dává málo plamenů, neboť velká část tepla se spotřebuje na odpaření vody, produkuje velké množství dýmu a dehtu, zanáší ohniště a ucpává komín," uzavřel Zadák s tím, že se dřevem si zatopí nejdříve až za dva roky.

Ivo Havlík