Čtvrtek na brodském Havlíčkově náměstí byl nabitý skvělou atmosférou a silnou energií lidí, kteří neváhají podat pomocnou ruku potřebným. Festival Bez bariér jsme si blíž se tu konal již po druhé. S myšlenkou, seznámit veřejnost s možnostmi sociální péče v jejich okolí, přišla brodská Charita na základě svých každodenních zkušeností. „Často se setkáváme s tím, že se lidé o možnostech sociální péče dozvědí až v momentě, kdy ji akutně potřebují. Přitom kdyby o tom, na koho se mohou obrátit a že se vůbec mají na koho obrátit, věděli dříve, možná by spoustu okolností řešili jinak, efektivněji a byli spokojenější,“ zmínila ředitelka Oblastní charity Havlíčkův Brod Anna Blažková.

Na akci se představila řada organizací. Lidé mohli zavítat třeba do stánku Oblastního spolku Českého červeného kříže, nechat si změřit tlak, cukr nebo si vyzkoušet takzvaný gerontooblek, ve kterém lidé v mžiku zestárnou o mnoho let. Oblek dokáže znesnadnit pohyb, zhoršit zrak a otupit sluch. Lidé se v něm najednou cítí, jako by jim bylo přes osmdesát let. „Tahle akce je velmi povedená, ukazuje lidem, že na své problémy nejsou sami a že se mají kam obrátit. Oblek jsem si ze zvědavosti vyzkoušela a byl to zvláštní pocit. Připadala jsem si jako vězeň ve vlastním těle, normální věci byly najednou mnohem těžší,“ uvedla jedna z návštěvnic Monika Klápšťová.

Zastavit se lidé mohli i u stánku Domova pro seniory Havlíčkův Brod, kde se mohli dozvědět nejenom spoustu užitečných informací o chodu organizace, ale také si zakoupit krásné výrobky, které vytvořili samotní senioři. Své služby zde představila také organizace Život 99 – Jihlava, Úsvit, Centrum pro zdravotně postižené Kraje Vysočina nebo Centrum J.J. Postalozziho.

Některé organizace se netradičním způsobem prezentovaly také na pódiu. Improvizovaný rozhovor mladé dívky s pracovnicí nízkoprahového centra představil třeba činnost klubu BAN v Havlíčkově Brodě. Ten dětem a mládeži poskytuje sociální poradenství, pomoc v obtížných situacích i bezpečné prostředí pro volný čas.

Festival se neobešel ani bez stanovišť s aktivitami pro děti. Za plnění úkolů je nakonec čekala zasloužená odměna. Zájmu návštěvníků se těšilo také stanoviště s postupně vznikajícím českým rekordem. Ten tentokrát spočíval ve vytvoření „nejvíce pomáhajících rukou na jednom místě“. „Rekord nakonec padl. Napočítali jsme celkem 281 rukou,“ doplnila mluvčí Oblastní Charity Havlíčkův Brod Aneta Slavíková. Po celý den na průběh akce dohlížel komisař z pelhřimovské Agentury Dobrý den. Do tvoření symbolických pomocných rukou se letos zapojili kreativci všech věkových skupin. „Přišly jsme s maminkou vyrobit ruku pro štěstí všech lidí, kteří ho potřebují,“ prozradila šestiletá Amálka z Havlíčkova Brodu.

Festival lidem nabídl i další zajímavý program. Milovníci adrenalinových zážitků mohli zkusit vyšplhat na nafukovací horolezeckou stěnu, kterou do Brodu přivezlo Kolpingovo dílo České republiky. Doslova ze židlí obecenstvo zvedl úžasný rytmus v podání kapely Jitro při Základní a praktické škole U Trojice Havlíčkův Brod, která svou hudbou lidem rozdává radost a je to znát. Večer pak akci zakončilo akustické vystoupení kapel z iniciativy Show Yout Help.