Veřejnosti představí reálný zásah záchranných složek po srážce vlaku s autem či osobou.

„Akcí navazujeme na loňské září, kdy jsme v Jihlavě veřejnosti ukazovali, jak vypadá střet automobilu s vlakem. Ohlasy byly příznivé. Především pak od mládeže, na kterou se nejvíce zaměřujeme," uvedla tisková mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. „Celý zásah bude odborně komentován zástupci policie a Integrovaného záchranného systému. Půjde o reálnou situaci, reálný zásah. Zkrátka tak, jak to ve skutečnosti probíhá," dodala.

Akce se uskuteční v pátek 23. května od 8.30 hodin v brodské železniční stanici, a to na koleji za budovou v Havířské ulici. „Je velice dobře, že to havlíčkobrodští občané uvidí na vlastní oči. Jde o názorný příklad, což je úplně něco jiného, než když si o problematice jenom povídáte. Chtěl bych proto na tuto akci pozvat všechny občany. Rozhodně bude co k vidění," řekl na středeční tiskové konferenci starosta města Jan Tecl.

Od 10 hodin začnou názorné ukázky srážky osoby drážním vozidlem a také střet vlaku s automobilem. Organizátoři chtějí veřejnosti ukázat, že tyto nehody někdy nekončí šťastným návratem domů. „Ukázky záchranného systému většinou dopadnou dobře. My jsme se ale naopak rozhodli nechat jednoho účastníka modelového zásahu „zemřít". Je potřeba, aby si lidé uvědomili, že takovéto nehody někdy nekončí dobře," upozornil za České dráhy Libor Hájek. K akci organizátoři využijí figuríny, které vyrobily děti z jihlavského Dětského domova. Při simulovaném střetu s automobilem a následném vyprošťování a ošetřování ale budou přítomni skuteční lidé.

Letos na přejezdech zemřeli dva řidiči

Právě letošní rok si na železničních přejezdech na Havlíčkobrodsku vyžádal už dva lidské životy. V obou případech šlo o řidiče osobních automobilů. Květnová akce má za úkol upozornit občany a poskytnout jim informace, jak se při nehodě zachovat. A především si za cíl bere předejít dalším tragédiím. „Nehody na železnicích patří k těm nejtěžším. Kéž by si návštěvníci odnesli ponaučení. Kdyby tato akce měla zachránit aspoň jeden lidský život, má rozhodně smysl," byl přesvědčen vedoucí brodských hasičů Luboš Vacek. „Naším cílem je snižovat nehodovost nejen na Vysočině, ale i v celé republice. Proto jsme se rozhodli jít touto cestou. Musíme ukázat, že na železnici jde o život. Lidé si to často neuvědomují," doplnil Milan Stejskal, koordinátor BESIPu pro Vysočinu.

Návštěvníci kromě modelového střetu uvidí porovnání brzdné dráhy silničního a drážního vozidla. „Ukážeme, že když vlak, který váží osmdesát tun, jen tak nezastaví," věděl Libor Hájek. „Navíc chceme demonstrovat, proč při srážce nabírají ostatní vlaky i zpoždění, pro což někdy cestující nemají pochopení," doplnila Šubová, mluvčí Českých drah.

V doprovodném programu si bude možné prohlédnout stánky BESIPu, kde si návštěvníci ověří znalosti formou testů. A to jak pro chodce, cyklisty, tak i řidiče se zaměřením na železniční přejezd.  Dále budou mít možnost  prohlédnout si techniku hasičů a Policie ČR.

Pavel Buňat