Čeká je tam spousta práce. „A to třeba s řezem dřevin a  keřů. Je ideální doba k řezu jabloní a hrušní. Řežeme i peckoviny. Z okrasných keřů seřezáváme hlavně dřeviny kvetoucí v létě a s nimi i některé druhy popínavých rostlin,“ uvedl zahrádkář Jaroslav Dvořák z Havlíčkova Brodu. Ten dodal, že v tento čas je možné aplikovat i postřik proti škůdcům. „Předjarním postřikem ošetřujeme hlavně kmeny stromů a silné větve, kde se obvykle skrývá nejvíce škůdců,“ vysvětlil Dvořák.

Zvýšený zájem zákazníků o zahradnický sortiment registrují v těchto dnech mnohé i specializované podniky. Ovocná školka Bohumila Petruželky v Malochyni budiž příkladem za všechny.

„Větší zájem lidí jsme skutečně zaregistrovali až v průběhu tohoto týdne. Zahrádkáři kupují hlavně ovocné stromky, růže, angrešt a rybíz,“ vyjmenoval Petruželka. Poptávka je hlavně po švestkách, jabloních, třešních a višních. „V další vlně očekávám zvýšený zájem o meruňky, broskvoně a stromky vlašských ořechů,“ poznamenal Petruželka. Ten dodal, že meruňky i broskve i v podmínkách Vysočiny rostou, plodí a co je hlavní, i dozrávají. „Jde totiž o ovoce, které není tak pozdní. Jistým nebezpečím jsou ale pozdní jarní mrazíky, které mohou kvetoucí stromy poškodit. To se stalo třeba v loňském roce,“ upozornil Petruželka.

Zahálet ale nebudou ani zahrádkáři, kteří si pěstují vlastní zeleninu.   Nastal totiž ideální čas k vysetí paprik a rajčat do truhlíků nebo skleníků.

„Do truhlíků jsem si už vysel papriky a rajčata. Na okurky je ještě brzy. To stačí až koncem března,“ řekl předseda okresního spolku Českého svazu zahrádkářů v Pohledu, Petr Jirásek.

Přesto případné nadšení nedočkavých zahrádkářů brzdí. „Půda je ještě na mnoha místech promrzlá. „Ideální doba pro sadbu květin teprve přijde. Květiny by měly na záhonky přijít až v polovině května, po zmrzlých. Touto dobou lze čekat ještě ranní mrazíky, které by zahrádkáře mohly nemile překvapit. Jediné květiny, které snesou na záhonku chladné počasí, jsou maximálně macešky,“ konstatoval Jirásek.

Doslova v obležení zákazníků už je na Smetanově náměstí v Havlíčkově Brodě prodejní stánek zahradníka Václava Lorence, který tam jezdí prodávat svoje výpěstky až z Poběžovic u Přelouče.

„Já se jara po těch tuhých mrazech nemohu dočkat. Vysela jsem do truhlíku papriky  a rajčata, teď si jdu pro macešky. Máme jen malou zahrádku u chaty, ale už se těším, jak ji začnu dávat po zimě do pořádku,“ prozradila jedna z nakupujících, Milada Valentová z Havlíčkova Brodu.

„Největší zájem mají zákazníci o macešky a petrklíče. To jsou jediné kytky, které snesou na záhonku chladnější počasí, stačí je na noc přikrýt,“ poznamenal Lorenc. Zákazníci k němu nepřicházejí jen pro květiny, ale i pro zeleninovou sadbu. „Přijatelná doba je na salát, ten snese větší chladno. S květákem, kedlubny a brokolicí bych ještě raději pár dnů počkal,“ poradil Lorenc.

Štěpánka Saadouni, Jaromír Kulhánek