Koncem druhé světové války tam zahynuli tři odbojáři. Další neštěstí se v dnes již zatopeném údolí stalo v září 1945 při shromáždění a uctění památky těchto obětí. Při slavnostní salvě byl přestřelen drát vysokého napětí a spadl mezi lidi.

Setkání začalo v deset hodin v hostinci U Pechů v Kožlí, kde se promítaly archivní fotografie společně s prvními dvěma díly rozhlasového pořadu Smrt v Kobylím dole.

„Hned potom se všichni vydáme na osudové místo, kde proběhne rekonstrukce příjezdu Karla Pulce na jeho historické motorce. Ten se na tomto místě setkal s dalšími odbojáři, Bohumilem Kluchem, Josefem Pipkem, Vilibaldem Strádalem a Bohuslavem Buškem. Provokatér Bušek však schůzku prozradil gestapu," řekl Jan Kárník z pořádajícího Nezávislého podmelechovského spolku. Ten dodal, že Bohumil Kluch a Josef Pipek byli zastřeleni. „Poručík Karel Pulec, který se snažil utéct k Želivce, byl střelen do boku. Přesto stihl vhodit tajné dokumenty do řeky a poté se zastřelil," konstatoval Kárník.

Po rekonstrukci celé tragické události následovala na místě bohoslužba za všechny zemřelé, kterou sloužil kněz Jakub Jan Sarkander Med z Úsobí.

„Tuto vzpomínkovou akci pořádáme poprvé veřejně. Myslím si, že je potřeba si připomínat naše hrdiny, kteří dobrovolně položili svůj život pro dobrou věc. Karel Pulec zachránil spoustu lidí," zdůraznil Miloš Doležal z pořádajícího Nezávislého podmelechovského spolku a publicista, který se podobnými událostmi zabývá.

„Můj otec byl u toho, když spadl ten elektrický drát mezi lidi a Josef Pipek byl můj strýc. Je to pro mě i velmi bolestivá událost, ale na druhou stranu jsem ráda, že se tyto tragédie připomínají," poznamenala jedna z účastnic sobotního setkání a pamětnice Jana R. z Kaliště.
Po skončení mše se všichni vydali zpět do hostince, kde se promítaly další dobové fotografie a zbylé dva díly rozhlasového pořadu Smrt v Kobylím dole. Následně proběhla volná diskuse účastníků společně s pamětníky.

„Velmi mě potěšilo, že jsem zde viděla spousty mladých lidí. Právě ti by si tyto události měli připomínat a zajímat se o ně. Na druhou stranu je škoda, že se podobných akcí neorganizuje více. Pevně věřím, že všichni hrdinové by si to zasloužili," uzavřela účastnice Kamila Procházková.