„Když je venku třicet dva stupňů, tak kdo by se chtěl potit ještě tady?“ zhodnotila situaci Jana Kučírková z havlíčkobrodského SPORT STUDIA a dodala: „Nechodí ani polovina lidí, co během školního roku. Je to bída. Je jedno, jestli je venku hezky nebo prší, prostě nechodí. “

V červenci a srpnu se nabízí spousta venkovních aktivit, které nad posilovnami vítězí.

Velký vliv na návštěvnost fitness center mají také letní dovolené. Během nich chtějí lidé trávit čas s rodinami a příbuznými a posilovny tak zůstávají poloprázdné. Výjimkou jsou pravidelní návštěvníci, kteří neberou ohled na roční období. „Chodím furt, ať je léto nebo zima.“ uvedl jeden z nich.

Do Kotliny, známého fitness centra v Havlíčkově Brodě, chodí o prázdninách hlavně děti ve věku patnáct až dvacet let. Ti totiž mají dvouměsíční prázdniny a občasné cvičení na strojích jim zpestřuje dlouhé volno. Kromě teenagerů tuto posilovnu využívají v létě také místní hokejisté, kteří zahajují přípravu na další sezónu.

„Chodí sem hlavně muži. Chtělo by to více žen.“ zmínila Lucie Koudelová na recepci v Kotlině a podotkla, že návštěvnost v dopoledních hodinách je hodně malá. Pravdou je, že středoškoláci se o prázdninách rádi vyspí a posilovnu využívají spíše odpoledne nebo k večeru, kdy už teploty nedosahují takových hodnot.

Naopak FIT HB, další známá havlíčkobrodská posilovna, má ve všední dny otevírací dobu už od 7:00 nebo dokonce od 6:30.

Kromě uzavřených fitness center mají občané Havlíčkova Brodu možnost posilovat i na čerstvém vzduchu ve sportovním areálu Plovárenská, kde je k dispozici Street Workout hřiště. To bylo vybudováno v červenci roku 2015 a oblíbili si ho převážně muži a dospívající chlapci.

Posilovny zkrátka musí počítat s tím, že v létě nebude taková návštěvnost jako například po Vánocích, kdy má každý špatné svědomí z nadměrného množství snědeného cukroví a vše se snaží napravit právě ve fitness centrech.

Matěj Coufal