Například masopust, který otevírá postní dobu před Velikonocemi.

A tak v sobotu v devět hodin dopoledne se u hasičské zbrojnice začali scházet masopustní účastníci ze všech koutů.

„Nůžky, nože brousím…" uvedla jedna z masek a začala točit klikou své brusky.  „Já jsem Bóža a nechala jsem si doma žuby", prohlašovala další a podezíravě si prohlížela svou kolegyni, která zuby také hledala.  Objevily se zde čtyři krásné květiny, které rozdávaly semínka na potkání, miminko Meggy s velikým dudlíkem, Ivánek s Nastěnkou, kteří seděli na kozlíku kočáru, vánoční stromeček:  „Ještě jsem neuklidila vánoční ozdoby, alespoň je pěkně užiju,", kat s těžkou sekerou, uhrančivá cikánka, nadšení hasiči, vězeň, jeptišky, Šmoulinka, Jů a Hele, Pat a Mat se žebříkem, dokonce i klokanice s klokánkem, a mnoho dalších. Samozřejmě nechyběly ani tradiční masky jako medvěd s medvědářem, kůň, nádherný slamák s malým slamáčkem, kominík, nevěsta, veselé dívky, cikánka, vodnice, dvě strašidelné smrtky. Na pořádek a dodržování masopustních zákonů dohlíželo i několik ochránců zákona. „Aaaa, tady je nelegální chlebíček, nelegální koblížek – to zabavujeme!"

Protože sněžilo opravdu hodně, muselo se chvíli počkat na muzikanty. Ti v pořádku dorazili, připravili nástroje a zahráli první písničku.
„Vážený pane starosto, dovolte nám obnovit masopustní průvod dne 23. února léta páně 2013," tak zahájil čertovský myslivec pan Prokš celou akci na kočáře.

„Vážený lide štocký, povoluji historicky první masopustní průvod," promluvil starosta Štoků Pavel Královec a zástup téměř sta různých bytostí a jejich průvodců se za doprovodu muziky vydal na svoji pouť. Malé děti se mohly svézt kočárem taženým koňmi, druhý kočár vezl pochutiny, které připravila paní Vítková, též jedna z organizátorů. Celý průvod směřoval k Myslivecké chatě, kde ve dvě hodiny odpoledne vše skončilo. Po cestě se masky zastavovaly u jednotlivých stavení, popřály mnoho veselí a štěstí hospodáři, zatančily si s hospodyní a pokračovalo se v pouti. „ Nejvíc se mi líbili Pat a Mat, jak opravovali a ometali sníh u domů," usmívala se jedna z účastnic, malá kovbojka. „Vůbec mi nevadilo, že tak sněžilo. Mám několik vrstev, takže je mi teplíčko," libovalo si miminko Meggy. „ Příště půjdu určitě znovu, bylo to perfektní ", nadšeně komentovala celý průvod jedna z kytiček.

„A večer se ještě uvidíme na taneční zábavě!" loučil se čertovský myslivec se sněhulákem.

Tak snad příští rok alespoň nebude sněžit a všichni si masopustní průvod užijí jako letos!

(dop)