V těsné blízkosti tohoto městysu totiž denně projedou tisíce aut ve směru z Jihlavy na Havlíčkův Brod a opačně. Hluk i otřesy byly podle obyvatel dříve k nevydržení.

Většina lidí si tak téměř dvě stě metrů dlouhou stěnu pochvaluje. „Svůj účel plní výborně, je kvalitně udělaná a navíc dobře vypadá, takže jsme s ní moc spokojeni," shrnul novou stavbu starosta Štoků Pavel Královec.

Situace některých lidí se ale přesto nezlepšila. Jejich domy totiž nová stěna nepokryje a prodloužit se tu kvůli navazující příjezdové silnici nedá. V budoucnosti by však měla pomoct plánovaná výsadba stromů.

Vyprojektování této skleněné bariéry trvalo více než dva roky. Její samotná stavba pak zabrala zhruba tři měsíce a dokončena byla koncem letošního července. Hlavním investorem nové protihlukové stěny je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). „Smluvní náklady činí sedm milionů čtyři sta tisíc korun, a to včetně DPH," uvedla ředitelka jihlavského ŘSD Marie Tesařová. Ta však podotkla, že je otázka, kolik se jich nakonec bude fakturovat. „Kromě novostaveb se zatím na žádné ze silnic na Havlíčkobrodsku další protihluková stěna neplánuje," konstatovala Tesařová. Ta dodala, že celou stavbu samozřejmě schválila Krajská hygienická stanice.

„Na místě také proběhlo akustické měření a na základě toho byly vypracovány i akustické studie," vysvětlila Tesařová.

Možná ještě větší hluk trápí obyvatele ve Slavníči, nejmenší obci na Havlíčkobrodsku, kudy vede dálnice D1. Na protihlukovou stěnu tu však stále marně čekají, přestože o ni obec nepřetržitě usiluje již od roku 1998.

„Stavba protihlukové stěny je příběh, který se vleče léta. V současné době, kdy probíhá modernizace dálnice D1, bychom se jí snad dočkat mohli. Ale nevíme nic určitého, žádný odpovědný úřad se konkrétně nevyjádřil, takže stále čekáme," posteskl si již dříve starosta obce Jan Korbela.

Jen několik metrů od krajního domu vede dálnice D1 a hluk je neúnosný. „Hluk vysoko převyšuje hodnoty, které běžně udává norma, a to jak ve dne, tak v noci. Neděje se nic. Hygienik dal správci komunikace, tedy ŘSD, výjimku. My to ve Slavníči považujeme za výraz pohrdání naším životem a zdravím," zdůraznil bývalý starosta Petr Matoušů. Podle místních lidí se tu nedá žít ani spát.

Lukáš Zadek