Radost z pohybu a zároveň dobrý skutek, to je hlavní myšlenka projektu Pomáhej pohybem Nadace ČEZ. Stačí jen stáhnout potřebnou aplikaci, hýbat se a sbírat body.

Aplikace v chytrém telefonu zaznamenává každý pohyb uživatele. Je jedno, zda běží, jede na kole, lyžuje nebo se pomalu prochází. Kromě údajů o rychlosti, čase, tempu a vzdálenosti generuje také body. Ty pak může každý dle svého uvážení věnovat jednomu z aktuálních projektů neziskových organizací, škol nebo obcí. Od 17. srpna mezi nimi byla i Stanice Pavlov. Za necelých pět dní se jí podařilo dostat potřebný počet bodů a peníze na učebnu od nadace získá.

„Bylo to opravdu rychlé. Teď čekáme na smlouvu od nadace, přepracování návrhu projektantem a až dostaneme povolení od stavebního úřadu, můžeme začít se zvelebováním. Přes zimu se udělají veškeré přípravy a hned z jara by se učebna mohla začít stavět,“ uvedl ředitel Stanice Pavlov Zbyšek Karafiát.

Pavlovská záchranná stanice, určená hendikepovaným zvířatům, je v kraji Vysočina jediná svého druhu. Svůj domov zde trvale našlo 120 zvířat. Draví ptáci, černé labutě, lišky, vydry nebo kriticky ohrožení norci evropští. Posláním ochranářů je pomoci zvířatům, která by jinak zahynula a umožnit jim návrat do volné přírody.

Stanici navštěvují také děti v rámci školních výletů, ale i na několikadenní pobyty. Během nich se mohou naučit něco nového o životním prostředí. Díky nadačnímu příspěvku teď získají také učebnu pro výuku, pokusy nebo hry v přírodě. „Snažíme se, aby děti získaly ke zvířatům nějaký vztah. Pokud sedí doma u počítače a nechodí do lesa, tak ten vztah nezískají,“ míní ředitel stanice.

Hlavním investorem stanice pro hendikepovaná zvířata je Kraj Vysočina. Kdo by chtěl Pavlov také podpořit, může se stát adoptivním rodičem vybraného zvířete a hradit jeho krmení a péči o něj. Díky tomu může stanice prostředky z jiných zdrojů použít třeba na potřebné opravy.