VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé zavzpomínají na umučeného kněze Josefa Toufara

Havlíčkobrodsko – V neděli 25. února uplyne již 68 let od násilné smrti kněze Josefa Toufara. Ten zemřel v pražské nemocnici na následky mučení při výsleších Státní bezpečnosti. Osud oblíbeného duchovního, který si srdce lidí získal svou laskavostí, ochotou pomáhat a osobním přístupem, si připomenou v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti, a také v kostele svatého Víta v zaniklé obci Zahrádka u Ledče nad Sázavou.

22.2.2018
SDÍLEJ:

Umučený farář Josef Toufar.Foto: DENÍK/Roman Martínek

Bohoslužbu v Zahrádce bude sloužit český katolický kněz, teolog, religionista, vysokoškolský pedagog, psycholog a filozof Tomáš Halík. Ten se zároveň zúčastní i debaty o Evropě a českém osudu, dějinných osmičkách a současné situaci.

Právě v Číhošti na Ledečsku, kam byl Josef Toufar na nátlak stranického aparátu přeložen ze Zahrádky, se jeho osud tragicky zpečetil. Záminkou pro jeho zatčení byla událost, která se stala během mše o třetí adventní neděli 11. prosince roku 1949 a do českých dějin se zapsala jako číhošťský zázrak. Při Toufarově kázání se několikrát za sebou pohnul půlmetrový kříž umístěný na hlavním oltáři. Události tehdy údajně přihlíželo asi 20 svědků. O celou věc se začala zajímat komunistická StB, která nakonec Josefa Toufara 28. ledna roku 1950 zatkla a odvezla nejprve do Jihlavy a později do Valdic. Na následky mučení při výsleších Josef Toufar 25. února zemřel. Příbuzní se o jeho smrti dozvěděli až o čtyři roky později. StB ho označila za západního špiona a manipulátora, který domnělý zázrak sám zinscenoval.

Číhošť si smutný osud laskavého kněze připomene v neděli 25. února. „V rámci farnosti si zavzpomínáme na Josefa Toufara, který byl mým předchůdcem, a který byl z Číhoště unesen a zpět se již nikdy nevrátil. Vzpomínku zahájí koncert skupiny Listovej od deseti hodin a mše svatá od 11 hodin, kterou celebruje opat kláštera v Nové Říši Marian Rudolf Kosík,“ uvedl farář Tomáš Fiala z Římskokatolické farnosti Číhošť.

Lidé budou moci současně navštívit také stálou expozici na číhošťské faře, která je věnována osudu Josefa Toufara. Lidé v ní naleznou dokumenty, dobové fotografie a archiválie, které se k Toufarovi vztahují. „Výstava je zde umístěna nastálo a je přístupná po předchozí domluvě,“ doplnil Tomáš Fiala. Výstava vznikla v roce 2012 a později se doplnila o informace o nálezu Toufarových ostatků v hromadném hrobu v pražských Ďáblicích, které byly v roce 2014 vyzvednuty a uloženy do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Mši odslouží Tomáš Halík

Osud Josefa Toufara si lidé připomenou i na jeho předchozím působišti, v dnes již zaniklé obci Zahrádka na Ledečsku. Ve zdejším kostele svatého Víta, který je dnes jediným pozůstatkem bývalé obce, se v neděli uskuteční akce s názvem Zahrádka 48 Toufar. „Nezávislý podmelechovský spolek, Národní památkový ústav a spolek Přátelé Zahrádky pořádají připomínku 70. výročí únorového puče 1948 a nuceného odchodu pátera Josefa Toufara ze Zahrádky. Při této příležitosti bude od 14 hodin sloužit mši monsignore Tomáš Halík s hudebním doprovodem člena České filharnonie Petra Havlína a želivského regenschoriho Petra Žáka,“ uvedl Jan Čihák ze spolku Přátelé Zahrádky.

Od 16 hodin se potom v hostinci U Mahlerů v Kalištích uskuteční debata s profesorem Tomášem Halíkem na téma současná Evropa a my, české dějiny a osudové osmičky. Debata se stočí i na současnou situaci. „Při té příležitosti bude také uvedena malá knížka – sborník, který připomíná loňské odhalení sochy Olbrama Zoubka v Zahrádce,“ dodávají organizátoři. Subtilní, více než dva metry vysoká kovová plastika jednoho z nejvýznamnějších českých sochařů druhé poloviny 20. století, představuje duchovního se skloněnou hlavou. Zoubek podle svých slov nevytvořil sochu Josefa Toufara, ale sochu pro něj. Touto plastikou se chtěl se svou tvorbou rozloučit. V červnu loňského roku zemřel a Socha pro Josefa Toufara je jeho posledním dílem.

Osud Josefa Toufara ztvárnili například tvůrci televizního filmu z roku 2004 In nomine patris v hlavní roli s Viktorem Preissem. V roce 2016 vznikl také dokument s názvem Jako bychom dnes zemřít měli, který uvedla Česká televize 29. listopadu 2016.

Tématem číhošťského zázraku a jeho vyšetřování se zabývá také kniha Josefa Škvoreckého s názvem Mirákl nebo Toufarova biografie Jako bychom dnes zemřít měli od básníka Miloše Doležala, která byla oceněna jako Kniha roku Lidových novin 2012. Miloš Doležal se k tématu vrátil ještě jednou v roce 2016, kdy vydal knihu s názvem Krok do tmavé noci. Zde jsou i nově objevené dokumenty, Toufarova korespondence i unikátní fotografie.

Kdo byl Josef Toufar

Josef Toufar se narodil 14. července roku 1902 v Arnolci u Polné. V letech 1928 – 1935 studoval na gymnázium v Německém Brodě, později odmaturoval v Chotěboři. Následujících pět let strávil v Hradci Králové, kde studoval svatou theologii a žil v biskupském kněžském semináři. Prvním Toufarovým působištěm se stalo městečko Zahrádka u Ledče nad Sázavou. Pro místní obyvatele byl jako zjevení. Rád mezi ně chodil, mluvil s nimi a snažil se, aby farnost co nejvíce žila. Často také pomáhal potřebným, zejména dětem. Angažoval se i v práci s mládeží a podporoval zřízení gymnázia v Ledči nebo měšťanské školy. Pro svou popularitu a nevšední aktivitu, která překračovala hranice církve, se stal trnem v oku činovníků tehdejšího režimu, a nakonec byl přeložen do farnosti Číhošť.

I tady se aktivně zapojil do života obce a brzy si získal oblibu nejen mladých a starších farníků, ale také široké veřejnosti. Po událostech známých jako číhošťský zázrak se do rozbíhajícího církevního objasňování vložila Státní bezpečnost a pod fyzickým a psychickým tlakem na Toufarovi vymáhala doznání, že vše sestrojil na popud Vatikánu. Byl s ním připravován vykonstruovaný monstrproces, ke kterému však kvůli jeho smrti již nedošlo. Toufar zemřel na perforaci žaludečního vředu a následnou intoxikaci organismu jako důsledek mučení, fyzického násilí a psychického nátlaku během nezákonné vazby. Brzy po Toufarově smrti následovala akce K, kdy komunistický režim násilně obsadil kláštery v celé zemi a řadu kněží a řeholníků odsoudil do vězení. (zdrojem informací v posledních dvou odstavcích textu je Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod)

Autor: Veronika Hošková

22.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 16 000 Kč Technici elektronici projektanti, konstruktéři projektant elektro. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - vzdělání elektrotechnického směru, odborná praxe během studia nebo praxe 1-2 roky v oblasti projekce nebo realizace staveb, znalost programu Microstation a CADu (orientace v projektové dokumentaci), orientace v související legislativě a normách, zodpovědnost, spolehlivost, - návrh a realizace projektové dokumentace v oblasti výstavby sítí NN, VN a veřejného osvětlení, spolupráce s projektanty ostatních profesí, manažery, investory, popř. dalšími externími odborníky, řešení dílčích problémů částí projektů, kontrola probíhajících projektů z věcného i obsahového hlediska, řešení vzniklé situace na stavbě v souvislosti se změnami projektové dokumentace a se změnami na stavbě, - prac. poměr na 1 rok s možností prodloužení, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Osvětlení a energetické systémy a.s. - pracoviště, Humpolecká, č.p. 448, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Pavel Marek, +420 606 621 534. Výroba - Výroba Tiskaři 19 000 Kč Pracovníci přípravy tisku pracovník přípravy ofsetového tisku. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - vzdělání: reprodukční grafik, polygrafické vzdělání výhodou, samostatnost, komunikativnost, pečlivost, zodpovědnost, schopnost týmové práce, - kopista, operátor ÚV laku, kontrola dat, elektronická archová montáž, Osobní kontakt možný ÚT a ČT 10-11 hodin.. Pracoviště: Tiskárny havlíčkův brod a.s., Husova, č.p. 1881, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Anna Šubrtová, +420 569 664 117. Informační technologie - Informační technologie Administrátor 20 000 Kč Systémoví administrátoři, správci počítačových sítí konzultant pro informační systém. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: praxe podmínkou, základní znalost účetnictví, ochota učit se novým věcem, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Amikon.cz s.r.o., Smetanovo náměstí, č.p. 3290, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Pecen Karel, +420 603 224 519. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 85 Kč Manipulační dělníci ve výrobě pracovník do výroby - brigádník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - fyzická zdatnost, - práce PO-PÁ, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Měšťanský pivovar havlíčkův brod a.s., Dobrovského, č.p. 2027, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Veronika Hušková, +420 569 495 246(221).

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 22.–23. září 2018

Plavání s policejními želízky a vrhání slaměného balíku v sukni: videa víkendu

Pokládání základního kamene sportovní haly ve Světlé.
17

Ve Světlé položili základní kámen nové sportovní haly

Rozhledna, nový kulturák nebo knižní zahrada: tak vidí budoucnost studenti

Havlíčkův Brod – Deset tisíc hodin práce, 300 hodin konzultací nebo 700 hodin 3D tisku, to vše stojí za výstavou Vize Havlíčkova Brodu, kterou si mohou obyvatelé Brodu prohlédnout ještě o tomto víkendu v brodském AZ centru.

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Dorostenci po výprasku na Kometě bodovali naplno

Dorostenci Bruslařů si chtěli napravit reputaci po extraligové vysoké porážce na Kometě Brno. To se jim povedlo na jedničku. Z Tábora si přivezli všechny čtyři body, i ten bonusový. Doma pak v derby s jihlavskou Duklou brali body tři. Bonusový získal po nadstavbové části soupeř.

Ledečská rezerva se propadla na čtvrté místo

Okresní přebor se začíná vyrovnávat a vedoucí celky se mění. Ledečské béčko získalo z posledních dvou zápasů pouze bod a propadlo se na čtvrtou příčku. Zato Herálec už natáhl šňůru vítězství na pět zápasů v řadě a vyšvihl se na vedoucí pozici. Staré Ransko a Kožlí si drží neporazitelnost a opanují druhé a třetí místo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT