Podle Tomáše Fišera, starosty sboru dobrovolných hasičů ze Šmolov, je problém s vodou v Občinách velký. „Voda není nejlevnější. Když se obyvatelé některé obce rozhodnou, že místo vlastních studní chtějí veřejný vodovod, tak to už o něčem svědčí. Kdo má vlastní studnu s dobrou vodou, tak se jí přece nevzdá,“ poznamenal.

Občiny jsou podle mluvčí městského úřadu v Havlíčkově Brodě Aleny Doležalové poslední místní část, která nemá napojení na vodovod. Cena stavby však půjde do milionů.

Ilustrační foto.
Je mu teprve sedmnáct: nožem zaútočil na taxikáře a ukradl mu auto. Už ho mají

Do současné doby obyvatelé Občin využívají vodu z vlastních studní. „Období s malým množstvím srážek s sebou přinášelo nedostatek pitné vody. Rozbory navíc ukazovaly, že je stále méně kvalitní,“ zdůraznila Doležalová. Vodovod pro Občiny bude stát asi pět milionů korun. Město Havlíčkův Brod proto požádalo o státní dotaci, která může pokrýt až polovinu výdajů.

Jak upřesnila Doležalová, vodovod pro Občiny se skládá ze tří řadů a armaturní komory. „První z nich má zhruba 200 metrů a povede převážně extravilánem, to znamená nezastavěným územím obce. Bude na něj napojena armaturní šachta a řad, který přivede pitnou vodu většině obyvatel Občin,“ vysvětlila.

Další vodovodní potrubí bude zásobovat pitnou vodou především severní okraj obce. Když už se začne v Občinách kopat, chce brodská radnice vyřešit dva problémy najednou. „Při výkopových pracích budou zároveň položeny nové rozvody veřejného osvětlení v hodnotě zhruba 1,4 milionu korun,“ doplnila Doležalová. Začátek prací je plánován na jaro příštího roku, skončit by se mělo v létě.