Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidem v Brodě vadí, že rybník Cihlář páchne a je zarostlý

Havlíčkův Brod – Ke smrduté stoce či lužnímu záplavovému lesu přirovnal Jaroslav Dundáček vodními rostlinami hojně zarostlý rybník Cihlář v Havlíčkově Brodě.

15.5.2012
SDÍLEJ:

Rybník Cihlář.Foto: Jaroslav Dundáček

„Jménem všech občanů, kteří v letních měsících používali rybník Cihlář k rekreaci a odpočinku, bych chtěl poděkovat zodpovědným činitelům za předvedení toho, co lze za evropské peníze zbudovat," konstatoval Dundáček, a přiřadil se tak k dalším lidem, kteří současný neutěšený stav rybníka Cihlář napadají.

„Tuto kritiku do jisté míry chápu, nicméně musím uvést, že celá kaskáda Cihlářského potoka, včetně uvedeného rybníka, je ještě nedokončenou stavbou, kterou město nepřevzalo," ohradil se havlíčkobrodský radní Libor Honzárek. Ten připomněl, že celý ekologický projekt revitalizace, to znamená v úseku od rybníka Štičí až po rybník Hastrman na katastrálním území Havlíčkova Brodu, má termín dokončení až na sklonku letošního roku.

„A dílčí etapu, jejíž součástí je i právě prováděná úprava břehů a pokládka základových prahů na dno Cihlářského potoka mezi hrází poldru a rybníkem Cihlář, dokončí dodavatel koncem června," pokračoval Honzárek a zdůraznil, že současná hladina zmíněného rybníka je zhruba v poloviční výšce. „Vzhledem k těmto probíhajícím pracím, ale i k pracím, které jsou v současné době prováděny v nižších partiích Cihlářského potoka a vyžadují jeho regulaci, nelze prozatím hladinu Cihláře navýšit," vysvětlil Honzárek.

Plné výše hladiny se rybník Cihlář dočká počátkem června. Přibude v něm zhruba jeden metr vody.

Prašné cesty

Díky tomu se změní jeho vnitřní prostředí a vodní vegetace už nebude mít podmínky pro svůj mohutný růst. Zvýší se i jeho samočisticí schopnosti a voda se postupně pročistí.

Ale není to jen kvalita vody v Cihlářském rybníce, která některým lidem v Havlíčkově Brodě „leží v žaludku". Upozorňují i na špatný stav cest, a především pak na jejich prašnost v navazující lokalitě rekreační oblasti Vlkovsko. „Opět musím uvést, že všechny práce na poldru ještě nejsou dokončeny, a tyto cesty využívá stavební technika. Cesty byly vyčištěny v průběhu jara už dvakrát. Ovšem na jejich finální vyčištění si ještě budeme muset nějaký čas počkat," dodal radní Honzárek.

Revitalizaci kaskády Cihlářského potoka zahájila radnice v Havlíčkově Brodě v roce 2009. Získala na ni prostředky z operačního programu Životní prostředí ve výši 40,3 milionu korun a tuto ekologickou stavbu spolufinancuje svým podílem ve výši osmi milionů korun.

Veškeré stavební práce by podle Honzárka měly být hotovy v prosinci letošního roku. „Následovat ale bude ještě administrativní dokončení celého projektu. A to proběhne v prvních měsících roku 2013," uzavřel Honzárek.

Autor: Jaromír Kulhánek

15.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
To mají za sebou fotbalisté Štoků (v modrém). Tentokrát na ně nestačil nováček z Rozsochatce, který si odvezl porážku 6:1.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

V čele skupiny Střed druhé ligy jsou už zase havlíčkobrodští hokejisté (v červených dresech). Tábor totiž klopýtl s Kolínem.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení