„Rozhodli jsme se, že budeme spadat pod okres Havlíčkův Brod. Osobně jsem za to rád, protože ho máme blíž než Jihlavu. Navíc ho lidé napsaný mají i ve všech smlouvách a občanských průkazech a museli by je měnit. Takhle nemusí nic vyřizovat, takže je to podle mě lepší varianta,“ prozradil starosta Věžnice David Drahoš s tím, že lepší je tam také autobusové spojení.

Vyřeší se tak problém s úřady. Ty totiž lidé musí hledat hned na třech místech. „Pár jich máme v Brodě, třeba úřad práce nebo inspektorát dopravní policie. Naopak stavební úřad zůstal v Polné a zbytek je v Jihlavě,“ přiblížil Drahoš.

Akordeonista Viktor Stocker.
Světový úspěch z Brodu. Jedenáctiletý Viktor patří k akordeonové špičce

Úředníky čeká přesun spisů, a to k prvnímu lednu. Týká se to mimo jiné dokumentů z finančního úřadu. „Místně příslušným správcem daně zůstává i nadále Finanční úřad pro Kraj Vysočina,“ informoval Josef Tomek ze sekretariátu ředitele vysočinského finančního úřadu.

Raději pod jihlavský okres

Naopak bývalý starosta a současný zastupitel Josef Málek si vždy přál patřit pod jihlavský okres. „Věžnice historicky spadala pod Polnou a máme to tam tři kilometry. Je nesmysl, abychom místo toho jezdili sedmnáct kilometrů do Havlíčkova Brodu,“ komentoval před dvěma lety.

Podobný názor má také ředitelka tamní základní a mateřské školy Marie Klubalová. „Sama bydlím na Jihlavsku, takže na úřady jezdím tam a spoustu lidí tam znám. Teď se budeme muset seznamovat s novými lidmi a institucemi. Pro nás jako školu je to navíc určitá komplikace i v tom, že budu muset všude nahlásit změnu a předělávat několik dokumentů,“ svěřila se.

Nakládání vánoční stromu pro transport do partnerského města Brielle.
VIDEO: Dárek z Brodu. Podívejte se, jak vánoční strom putuje do Holandska

Úřední rozpolcenost obec řeší už několik let. „Před více než deseti lety stát přišel s tím, že rozšíří služby blíže k občanům a úřady budou i v menších městech. U nás to tak padlo na Polnou, která je od nás kousek. Jenže po pár letech se úřady začaly postupně zase rušit a část z nich nám přešla pod Jihlavu a byl v tom trochu zmatek,“ zavzpomínal Drahoš.

Referendum pro Brod

Museli si proto vybrat, jestli se stanou Jihlaváky, nebo zůstanou Broďáky. „Před pár lety se konalo i referendum. Většina obyvatel chtěla zůstat pod Brodem, já jsem byl jedním z nich. Jenže byla opravdu malá účast, takže nakonec nebylo závazné a tehdejší vedení obce rozhodlo, že půjdeme pod Jihlavu,“ sdělil Drahoš.

Jenže to nebylo tak jednoduché. „Byl problém v tom, že na Jihlavsku už jedna Věžnice je. Nemohou být dvě ve stejném okrese a my bychom se museli přejmenovat. A to jsme samozřejmě nechtěli,“ dodal Drahoš.