Urážky, rušení nočního klidu, obtěžování žebrotou. Tak v poslední době vypadá život v centru Golčova Jeníkova. Příčinou je podle stížností obyvatel početná romská rodina, která se do města před víc než rokem přistěhovala z Čáslavska.

Informace potvrdil i starosta Pavel Kopecký. Rodina bydlí jen pár metrů od radnice. „Problémovou rodinu tvoří asi osm dětí a přesně nezjistitelný počet dospělých. Žijí v domě, který má soukromého vlastníka,“ upřesnil. Podle jeho názoru Jeníkov není jediné město, kde se něco podobného děje. „Kolem domu je nepořádek. Lidé si na ně stěžují. Město nechalo v parku za radnicí postavit dětské hřiště. Je úplně nové. Obyvatelé Jeníkova si ho přáli. Teď je prázdné. Rodiče a děti se tam bojí chodit. Prý ta rodina hřiště často okupuje a ostatní návštěvníky vyhání,“ popsal starosta.

Špatné zkušenosti má s těmito usedlíky například paní Veronika. „Už jsme s nimi měli několik konfliktů. Já i manžel. Naše děti se jich bojí. Jsou neuvěřitelně agresivní a vulgární. Žebrají na náměstí a když jim nedáte peníze, pokřikují na vás: Chcípni,“ povzdechla si paní Veronika, která si nepřála uvést celé jméno s ohledem na děti a možnou pomstu.

Studie nových parcel V Údolí.
Ždírec nad Doubravou nabídne další volné parcely pro rodinné domky

Podobně zněly i hlasy dalších lidí, kteří v sousedství problémové rodiny žijí. Když výtržníci táhnou kolem jejich domu, prý radši zamknou dveře a nejdou ven. Stěžují si i obchodníci na náměstí. „Do krámu vtrhne celá tlupa, samozřejmě bez košíků. Není možné je uhlídat. Přitom víme, že jim občas něco zůstane za nehty. Když je napomene, sprostě nám vynadají,“ postěžovala si slečna Jana z místní samoobsluhy.

Podle Petra Babičky, který ve městě bydlí už delší dobu, nelze všechny romské rodiny ve městě házet do jednoho pytle. „Žije tady několik dalších a s nimi žádné problémy nikdy nebyly. Až teď je v centru ta nepříjemná atmosféra,“ poznamenal.

Jen pro ilustraci. Podobná situace jako přes kopírák je na druhém konci Kraje Vysočina v Třebíči. I tam si lidé stěžují na problémové výtržníky, co se do města přistěhovali a bydlí v centru města v soukromých bytech. Deník o tom psal už v červnu. Situaci tam řeší radnice. Zavedla přísná opatření. Zákaz žebrání, vyhlášky o nočním klidu. „Jednáme i s představenstvem Společenství vlastníků jednotek v bytových domech a panelácích. Chystáme i výzvu k majitelům nemovitostí, aby prověřovali své nájemce před uzavřením nájemních smluv a nepronajímali byty problémovým osobám,“ vyjmenovala mluvčí radnice Irini Martakidisová.

Sehnat kominíka a ještě spolehlivého a zručného, není vůbec snadné.
Kominíci na Vysočině: je jich málo a hlavně těch zručných. Přibývají podvodníci

V Jeníkově se nic podobného nechystá. Podle starosty má město svázané ruce. „Ta rodina bydlí v soukromí. Takže jsme přišli o možnost dohody na dodržování pravidel. Díky bohatým dávkám na bydlení se pořád najdou majitelé, kteří pronajmou byty i takovým problémovým lidem. Zavádět zvláštní vyhlášky nemá smysl. Nemáme jako Třebíč městskou policii, která by na plnění dohlížela,“ vysvětlil.

S ohledem na to, že jde o jednu rodinu, nemá město důvod zřídit funkci zvláštního preventisty. Podle starosty Kopeckého je problém i v tom, že obyvatelé Jeníkova si na rodinu stěžují, ale jen anonymně a mezi čtyřma očima. „Ještě se mi nestalo, že by nějaký člověk nebo skupina lidí přinesli na radnici oficiální stížnost, abychom mohli požádat o pomoc policii nebo sociálku,“ dodal. Podle policie se v Jeníkově nic výjimečného neděje. „V teritoriu města Golčův Jeníkov jsme v letošním roce nezaznamenali nárůst kriminality v souvislosti s majetkovou a násilnou trestnou činností,“ odpověděla na dotaz Deníku policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Co si o stížnostech myslí dotyčná rodina se Deníku zjistit nepodařilo. V době naší návštěvy v domě nikdo neotevřel.

Podle starosty Kopeckého je ale možné, že se město problémové rodiny zbaví. „Mám signály, že se chtějí stěhovat a hledají jiné bydlení. Dobře chápou, že lidé nemají rádi a v centru města vítaní nejsou,“ konstatoval.