Tak popisuje Václav Nevím z Ovesné Lhoty na Světelsku silný zápach, který jeho rodinu obtěžuje ve dne v noci již více než tři roky. Ten vychází z místní zemědělské společnosti Agroprodukt plus, která v areálu provozuje bioplynku.
„Zápach je někdy tak nesnesitelný, že ani nemůžeme vylézt na dvorek. Skoro každou noc se celá moje rodina budí ze spánku. Je to jako mít močůvku v domě, po každé nás to doslova udeří," uvedl Nevím. Ten dodal, že smrad z bioplynové stanice a místního zemědělského podniku obtěžuje skoro celou obec.
„Samozřejmě jsou dny, kdy to není tak hrozné, záleží na tom, jak fouká vítr," vysvětlil Nevím, který má dům se zahradou necelých sto metrů od zemědělského areálu. „V roce 2010 v obci proběhlo dokonce referendum a více než sedmdesát procent lidí, bylo proti výstavbě bioplynové stanice, která i přesto začala fungovat. Opakovaně jsme také volali havarijní službu České inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě, ale nikdy žádné pochybení nezjistili," pokračoval Nevím.
Podobnou zkušenost má i František Kadlec. „Nerozumím tomu, jak zemědělská společnost mohla dostat všechna stavební a hygienická povolení. Podle mého názoru, bioplynová stanice v žádném případě nesplňuje parametry ochranného pásma. Její provoz má zásadní dopad na celou vesnici," konstatoval Kadlec, který byl v minulosti předsedou místního zemědělského družstva.
Počty ustájeného skotu se zvýšily
„Podstatou problému je to, že před třemi lety došlo k navýšení kapacity kravína a siláží. Dříve tam mohlo být maximálně 723 kusů dobytka, přičemž v současné době jich tam je 900," řekl Kadlec. Ten dodal, že dalším problém kromě spuštění bioplynové stanice je také to, že zemědělci začali dobytek ochlazovat jiným způsobem. „Nově otevírají všechna vrata, takže dobytek má sice pohodlí, ale všechen zápach putuje do vesnice," podotkl Kadlec s tím, že i krávy se mají lépe než lidé v obci.
Havlíčkobrodská inspekce životního prostředí však při opakovaných kontrolách žádný problém nezaznamenala.
„Bioplynová stanice stojí v areálu kravína, který zde byl postaven již v osmdesátých letech dvacátého století nad úrovní zástavby. S ohledem na tento stav nelze vyloučit epizody, závisející na okamžité povětrnostní situaci, kdy je typický zápach siláže, senáže, statkových hnojiv, případně digestátu," uvedl Jiří Lacina, vedoucí oddělení ochrany ovzduší z Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí Havlíčkův Brod (ČIŽP).
Ani při kontrole zemědělské společnosti, ani při namátkovém šetření pachové zátěže v obci, nebyly zaznamenány stavy kvality ovzduší, které by se lišili od dopadu provozu obdobných zařízení v jiných lokalitách. „Při poslední kontrole bioplynové stanice, kterou inspektoři prováděli v červenci, byla s vedením společnosti projednána některá opatření technickoorganizačního charakteru. Ty provozovatel přislíbil realizovat do poloviny srpna," vysvětlil Lacina. Ten podotkl, že následně proběhne další kontrola a vyhodnocení účinnosti opatření s ohledem na zátěž okolí pachovými látkami.
Lacina také připomněl, že zákonem o ochraně ovzduší nejsou stanoveny žádné imisní limity, s kterými by bylo možné naměřené koncentrace porovnat.
Zcela opačná situace však panuje v jiných evropských zemích, například v Německu nebo Itálii, kde podobné limity jsou pevně stanoveny zákonem.
S provozem bioplynové stanice nesouhlasí i Tereza Kadlecová, zastupitel vykonávající pravomoci starosty.
Změna technologie či zastřešení areálu
„S vedením společnosti jsme v kontaktu. Stejně tak obec podala nespočet žádostí a připomínek, jak na ČIŽP Havlíčkův Brod, tak i na odbor životního prostředí ve Světlé nad Sázavou či Státní zdravotní ústav v Praze," konstatovala Kadlecová. Ta dodala, že ideálním řešením by mohlo být nějaké zastřešení areálu či změna technologických postupů, především pak způsob přečerpávání močůvky do bioplynové stanice. „Doufáme, že se situaci podaří nějakým způsobem vyřešit, jelikož tvrzení, že na vesnici to musí zákonitě smrdět a že zápach k obci patří, doopravdy v tomto případě neplatí. Smrad z areálu je v některých případech doslova nesnesitelný," nechala se slyšet Kadlecová.
Předseda představenstva společnosti Agroprodukt plus Radim Hrůza nechtěl celou situaci nijak komentovat. „K problematice jsem se již vyjadřoval mnohokrát," konstatoval Hrůza.