Zrekonstruované prostory budou veřejnosti běžně přístupné až před letními prázdninami. K oslavám dne památek se připojí také poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Další památky ve správě Národního památkového úřadu (NPÚ) na Vysočině nabídnou návštěvníkům připomínku Velikonoc, uvedla mluvčí NPÚ v Českých Budějovicích Jitka Skořepová.

Speciální prohlídky s výkladem lipnického kastelána Marka Hanzlíka se uskuteční jen v sobotu. „Během nich se zájemci dozvědí, že v průběhu posledních pěti let zde byl obnoven zcela jedinečný středověký obytný prostor, jehož součástí je i soukromá kaple. Nástěnné malby, které se právě v kapli zachovaly, prošly restaurováním a nyní nabízejí pohled na výjevy Ukřižování a Zmrtvýchvstání Krista," uvedla Skořepová. Thurnovský palác je běžně zatím pro veřejnost uzavřen, zpřístupněn bude až od června.

Další se připojí

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře se k oslavám Mezinárodního dne památek připojí v neděli. Pro návštěvníky bude kostel zpřístupněn zdarma od 14.00 do 17.00 hodin. Lidé si ho budou moci volně prohlédnout a pokochat se nádherou architektonického díla Jana Blažeje Santiniho-Aichla ve stylu barokní gotiky. V sobotu i na Velikonoční pondělí budou v kostele klasické prohlídky každou půlhodinu v obvyklém časovém rozmezí od 9.00 do 17.00 hodin.

Zámek Telč zkrášlí své renesanční sály na prohlídkové trase A velikonoční a květinovou výzdobou. Bude nainstalována už na Zelený čtvrtek a potrvá do Velikonočního pondělí. Sály prohlídkové trasy provoní beránci, velikonoční perníčky, stoly zaplní pomlázky či kraslice a vše doplní jarní květinová výzdoba.

Tematickou výstavu Jarní těšení, kterou vyzdobí hraběcí apartmány prohlídkové trasy A, přichystal na Velikonoční víkend zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. V neděli je navíc pro děti na programu klasická loutková pohádka na motivy Karla Jaromíra Erbena Zlatovláska. Děti ji uvidí na konci prohlídkové trasy v sala terreně od 14 hodin.

Speciální velikonoční prohlídky nabízí zájemcům v sobotu, neděli i na Velikonoční pondělí zámek v Brtnici na Jihlavsku. Prohlídky se uskuteční od 10.00, 13.30 a 15.30 hodin. V neděli odpoledne mohou návštěvníci navíc zhlédnout výstavu z tradičního setkání kovářů Brtnické kovadliny.

Jaroslav Buček (čtk)