Na výstavišti se prezentovaly stroje na opracování kamene i kamenické výrobky.

Z Čech jako každoročně byly pospolu stánky Kamenosochařského střediska v Lipnici nad Sázavou (součásti světelské akademie), Svaz kameníků a kamenosochařů ČR, Zkušebna kamene Hořice a SPŠKS Hořice.

Obě zúčastněné školy s sebou přivezly po dvou studentech, kteří přímo na místě sekali a modelovali. Pro rychlejší a příjemnější realizaci využili hořický pískovec, který je měkčí a snáze opracovatelný v podmínkách, které se nabízely na výstavišti. Lipničtí Ladislav Štoksa a Martin Hůzl realizovali hlavu čerta a hlavu komiksového hrdiny podle modelů, které si přivezli s sebou. I tento čert se před časem „ucházel" hlasy světelské veřejnosti a o realizaci v zámeckém parku ve Světlé nad Sázavou.

I přes velkou podporu organizátorů a propagaci škol vyučujících práci s kamenem byla účast ze strany veřejnosti velice slabá. Potěšující však bylo, že se již tradičně u stánku zastavilo několik bývalých studentů a zavzpomínalo na své působení pod Hradem Lipnice.

Kameníci, kamenosochaři, zahradní architekti i restaurátoři vytváří řadu děl, která jsou k vidění jak ve světelské akademii, tak v kamenosochařském středisku v Lipnici. Chcete se s krásnou prací s kamenem blíže seznámit? Pak stačí školu zkontaktovat a oni vás rádi provedou po svém areálu.

(dop)