„Ano, uvažujeme o tom, že bychom uvedenou lokalitu prozatím alespoň takto, tedy za využití skrytých fotopastí, sledovali," uvedl starosta města Jan Tourek.

Ten dodal, že dalším opatřením by mohla být instalace standardního kamerového systému, který by obsluhovali strážníci městské policie.

„Riziková místa ve městě, kde by mohly být jednotlivé kamerové body umístěny, již máme vytipována. Ovšem o zřízení a financování tohoto projektu musí rozhodnout až nově zvolené zastupitelstvo a nově ustavené vedení města," dodal Tourek.

Kamerové systémy běžně a také již dlouhodobě využívají služebny městských policií v Havlíčkově Brodě a Chotěboři. Právě tam sehrál před několika dna důležitou roli.

Zloděj sám vrátil to, co ukradl

„Když jsem se vracel z Chorvatska, volal mi provozní, že nám někdo odcizil skleněný cylindr z venkovní lampy," řekl majitel restaurace Panský dům v Chotěboři Pavel Halama.

„Zloděje přímo při činu, bylo to v neděli v půl šesté ráno, zachytila kamera monitorovacího systému. A výsledek byl takový, že ještě než jsem dojel do Chotěboře, byl cylindr zpátky na svém místě. Vrátil ho tam sám pachatel, který si uvědomil, že ho kamerový systém zachytil," pokračoval Halama.

Kamery na Havlíčkobrodsku ale střeží i další prostory.

Ve Ždírci nad Doubravou sledují například hřbitov ve Studenci. Obvyklá je také jejich přítomnost například v areálech sběrných dvorů.