Hrad 
v Ledči nad Sázavou má za sebou velmi úspěšnou sezonu. Ta se vydařila, přestože návštěvníci měli svoji pouť za poznáním komplikovanou kvůli nezbytným stavebním úpravám.

„Byla dokončena rekonstrukce omítky a znaku s erby rodů Meziříčských a Říčanských. Návštěvníkům se přeměna moc líbila, někteří navštívili muzeum, jiní zase věž a někdo přišel jen ze zvědavosti, sedl si na lavičku a kochal se geniem loci," popsala průběh turistické sezony Zdena Bížová z tamního muzea.

Turisté podle ní přicházejí na ledečský hrad s různými představami a přáním.

Někteří by při návštěvě hradu uvítali nějakou malou kavárnu či jiné posezení s občerstvením, kde by si mohli ještě chvíli užívat atmosféru a načerpat nové síly po letním putování. Jiní by zase chtěli rozšíření návštěvních prostor, chtěli by parkány či hradní sklepení.

Přibyla nová informační služba

„Pro návštěvníky byla zprovozněna nová služba, jedná se o informační kiosek, služby jsou poskytovány zcela zdarma. Nejvíce táhne samozřejmě vyhlídková věž, ostatně jako každý rok. Není divu, vždyť je to vskutku nádherný výhled za jakéhokoli počasí.

Velmi si také pochvalovali stylové toalety a nádherný reprezentační salonek. Se zájmem si prohlíželi výtvarná díla známých či méně známých a začínajících umělců. V muzeu se jim nejvíce líbil sál se zbraněmi a sgrafitovým stropem i unikátní hrací strojek," informovala Bížová.

Pro nadcházející sezonu návštěvníkům zdejších prostor provozovatel hradu slibuje nějaké další vylepšení, rozšíření prohlídky i návštěvní okruhy podle náročnosti. „Cesty k vylepšení jsou nastoupené. Méně populární bude zdražení vstupného, které však návštěvníky Ledče a zdejších hradních prostor jistě neodradí. Budeme se snažit, aby za to dostali kvalitní služby a do Ledče, speciálně na hrad, se rádi vraceli," dodala Bížová.

Současným vlastníkem ledečské dominanty je nyní společnost s ručením omezeným Hrad Ledeč nad Sázavou.

Tu vlastní město Ledeč nad Sázavou a společnost AquaComp Hard, která se snaží hrad průběžně rekonstruovat a učinit ho pro návštěvy stále víc atraktivním. V roce 2013 bylo do rekonstrukce hradních prostor investováno asi pět milionů korun.

Vznikl tam například reprezentativní salonek k pořádání svatebních obřadů.

Filmové natáčení

Velkou obnovou projde rovněž průčelí horního nádvoří s cennou sgrafitovou omítkou. Po etapách bylo opraveno například jižní a východní průčelí horního nádvoří, jedna část se rekonstruovala loni, druhá letos, nákladem zhruba dva a půl milionu korun.

Do oprav hradu částečně investuje provozovatel, další část činí dotace a rovněž výnosy z filmového natáčení. Gotickou dominantu Ledče si totiž oblíbili filmaři. Předloni se tam natáčela pohádka Šťastný smolař. Loni využili hradní kulisy němečtí filmaři k natáčení historického dokumentu o Johance z Arku.

Podrobné informace o provozu hradu ale zatím na zavedených webových stránkách města Ledeč nad Sázavou najít nelze. Hradní web napadli hackeři, nové webové stránky hradu jsou ve výstavbě.