Lůžkový hospic začal kraj stavět v Havlíčkově Brodě v říjnu 2022. Dvoupodlažní budova se nachází v prostoru mezi nemocnicí a psychiatrickou nemocnicí. Poslouží dvaceti klientům, nevyléčitelně nemocným v závěrečné fázi jejich onemocnění a umírajícím, z toho dvě místa budou vyčleněná dětem. Nabídne zázemí pro rodiny a blízké klientů, kapli a parkoviště pro sedmnáct aut.

Dělníci nyní dokončují stavební práce a brzy začne vybavování vnitřků budovy. „Vybrali jsme dodavatele za zhruba 5,7 milionu korun. Dodání lůžek pro hospic za téměř 1,5 milionu korun očekáváme do několika týdnů,“ komentoval náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný s tím, že instalace vnitřního vybavení má začít v březnu.

Video ukazuje podobu hospice po dokončení:

| Video: Youtube

Pokoje budou podle Novotného vybavené atypickým nábytkem. Klienti budou mít z pokojů přímý vstup do zahrady. Vybavení hospice platil z části Kraj Vysočina, posloužila i dotace ministerstva zdravotnictví.

Hospic bude provozovat spolek Mezi stromy a klientům začne budova sloužit od letošního podzimu. „Otevření se bude odvíjet od délky zkušebního provozu a náboru nových pracovníků,“ doplnil kraj.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kamenný hospic v Havlíčkově Brodě už stojí. Podívejte se, jak vypadá

Kamenný hospic v Havlíčkově Brodě už stojí. Podívejte se, jak vypadá | Video: Deník/Štěpánka Saadouni