To je dobrá zpráva pro milovníky sjezdového lyžování. Hned dva svahy na Havlíčkobrodsku jim totiž na víkend otevírají své brány. Sjezdovka na Vysoké u Havlíčkova Brodu se dokonce rozjela už v sobotu odpoledne, na kopci Svatá Anna u Chotěboře startuje lyžařská sezona právě v sobotu dopoledne.

„Začali jsme včera v patnáct hodin," konstatoval jeden z provozovatelů vleku na Vysoké, Aleš Kadlec. Sněhu je na svahu mezi dvaceti až čtyřiceti centimetry, se zasněžováním zde napomáhají i děla. „Uvidíme ale, jaké bude o víkendu počasí, kdyby začalo pršet, nebylo by to samozřejmě vůbec dobré. Jinak je ale sjezdovka připravena velice dobře, čemuž velmi napomáhá náš rolbař a bývalý tankista Josef Charvát," uvedl s úsměvem Kadlec, kterému s otevřením svahu napomáhal i starosta obce Vysoká, Vladimír Kučera.

Od půl desáté dopoledne až do osmnácté hodiny večerní by se v sobotu mělo lyžovat i v lyžařském areálu Svatá Anna u Chotěboře a pokračovat se bude i v neděli. I tady jim s výrobou sněhu napomáhá technika.

„Ale už je poměrně starodávná," poznamenal jeden ze zdejších provozovatelů, Jan Odvářka. Na kopci u Chotěboře prý v současné době leží okolo 25 centimetrů přírodního sněhu.

Naopak na dvou dalších svazích Havlíčkobrodska si musejí „sjezdaři" nechat na lyžování zajít chuť. Alespoň na čas.

Raději si počkají

„O tomto víkendu ještě určitě startovat sezonu nebudeme. Tak tři čtvrtiny sjezdovky je pod sněhem, ale o víkendu může pršet a lidí by asi dorazilo málo. Raději si svah nenecháme rozbít a počkáme na lepší podmínky," uvedl Jaroslav Kaiser z lyžařského areálu na kopci Kadlečáku u Světlé nad Sázavou.

Lyžovat se prozatím nebude ani na Melechově u Ledče nad Sázavou. Tady pomocnou techniku k dispozici nemají a sněhu je na kopci prozatím málo.

„Ale máme alespoň připravené dva běžkařské okruhy. Jeden vede kolem Melechova, druhý přes Kamennou Lhotu a Paseky," přiblížil Vincenc Šrůtka z ledečského lyžařského klubu.
Podle aktuální předpovědi počasí by se podmínky pro lyžaře mohlypo víkendovém oteplení zlepšit hlavně ve druhé polovině příštího týdne.