Na některých svazích došlo k zásadnějším úpravám a novinkám, jinde provozovatelům přidává vrásky na čele sucho, kvůli kterému může být problém s umělým zasněžováním.

Tato situace může nastat například na Šacberku, kde se na sezonu připravují už dva měsíce. „Máme sice plnou detenční nádrž, ale nic do ní teď nepřitéká. Doufáme, že zaprší nebo že nám potom pomůže se sněhem příroda," uvedl provozovatel areálu Pavel Havlíček. Jinak je na Šacberku už vše připraveno, sněhová děla jsou již v pohotovosti a čeká se na mráz. „Chceme letos techniku co nejvíce vyšperkovat, abychom měli co nejdříve co nejvíce a co nejlepší sníh. Snažíme se stále zvyšovat komfort pro zákazníky a vyzbrojujeme půjčovnu novými lyžemi. Jinak technika je už prakticky připravená, sněžná děla jsou na kopci, takže už jen čekáme, kdy začne mrznout," dodal Havlíček.

Problém s nedostatkem vody na zasněžování mají také na Čeřínku. „O vodu se letos obávám, máme jí málo a máme hodně širokou sjezdovku. Již kolikátou zimu nebyl navíc přírodní sníh. Jinak máme svou nádrž na zasněžování, ale přítok do ní je teď hodně malý. Kdybychom měli vody nedostatek, zasněžíme jen část sjezdovky a rozjedeme jen ten malý vlek," zmínil provozovatel areálu Miroslav Navrátil.

V Lukách nad Jihlavou letos posilovali elektriku a zvětšovali zasněžovací nádrž. Vody by měli mít dost, a tak už jen čekají na mráz.
Předsezonní pohotovost nastala i ve Ski areálu Křemešník. „Během posledních dní, kdy byly pěkné ranní mrazíky, jsme měli možnost otestovat zasněžovací děla a zjistili jsme, že i ta fungují bez problémů," pověděla o přípravách provozovatelka Magda Vaňková. Prozradila také, že na novou sezonu připravují jednu zásadní novinku. „Chtěli bychom rozšířit lyžařskou školu. K dispozici bychom měli větší počet instruktorů a děti by v početnějším týmu odpoledne docházely do takzvaného lyžařského kroužku," vysvětlila Vaňková.

Na vhodné počasí k zasněžování čekají i ve skiareálu Vysoká u Havlíčkova Brodu. „Novinkou pro letošní rok je starší sekačka, kterou chceme využít pro obsluhu vleku. Když začínáme se zasněžováním, nelze jezdit po svahu na skútru. Z toho důvodu k dopravě budeme využívat právě sekačku, která nám obsluhu velmi usnadní," uvedl provozovatel Aleš Kadlec. Ten dodal, že se také pokračuje v modernizaci areálu. „Již od září probíhají brigády, kde umisťujeme nové zábrany na svah a příští týden v úterý budeme mít schůzi výboru, kde budeme projednávat první etapu modernizace," konstatoval Kadlec. Vody na zasněžování mají dostatek. „Vodu bereme z místní říčky Šlapanka, která ještě nikdy nevyschla," vysvětlil Kadlec.

Vlastní miniareál budou mít třeba malé děti v Novém Jimramově. Tam vznikla nová sjezdová část pro nejmenší lyžaře, bobisty a sáňkaře. „Nebudou se tak plést pod nohy lyžařům, oba provozy jsme šikovně oddělili," konstatoval správce jimramovského vleku Ivo Fiala. U svahu najdou lyžaři také nové záchody.

Mírně novou podobu bude mít také sjezdovka v Karasíně nedaleko Bystřice nad Pernštejnem, kde přes léto upravili terén pro dětský svah. „Navíc jsme investovali do nového osvětlení pro celý kopec," konstatoval správce sjezdovky Libor Jedlička.

Na Harusově kopci v Novém Městě na Moravě letos vyměnili vysokotlaká čerpadla za výkonnější. Lyžařskou sezonu zde ale ohrozily myši, které si pochutnaly na optických kabelech, a zničily tak propojení s čerpací stanicí, turnikety, webovými kamerami i pokladnami. Závada je už odstraněna, optické kabely byly nahrazeny novými.

Se zasněžováním může mít nečekané potíže Fajtův kopec ve Velkém Meziříčí. Akumulační nádrž je sice plná, ale ta vystačí jen na úvodní zasněžení. „Máme sedm tisíc kubíků vody a na celkové údržení sezony potřebujeme takových dvacet," uvedl Jiří Pálka z lyžařského klubu. Na Fajtově kopci se v létě věnovali také úpravám svahu a ski klub dokončil novou rozhlednu, která bude za dobrého počasí otevřena i v zimě.
S rozpaky vyhlížejí k nadcházející lyžařské sezoně zimní střediska na Třebíčsku. „Řekl bych, že nejsme připraveni nijak," odvětil majitel Rekreačního a turistického střediska Jalovec u Číchova Petr Molák. „Tady už se v podstatě tři roky nelyžovalo. Vždy jen pár dní. Nevím, jak to letos dopadne," dodal.

Připravenější jsou na první sněhovou nadílku v Želetavě. „Hotové máme snad všechno, zbývá už jen otestovat vleky," řekl Aleš Vícha ze želetavského skiklubu, který svah udržuje. Ani pečlivé přípravy však nemohou vynahradit chybějící zdroj vody. „Bohužel tak nemůžeme zasněžovat. Něco takového by ale pro nás bylo obrovsky nákladné a neefektivní. Nemáme tak velký kopec, aby se nám to vyplatilo. Musíme věřit v přízeň počasí," mínil správce Aleš Vícha.