Podle vedoucího klubu Jaroslava Kaisera lyžaře trápí nejvíc vysoké výdaje na energie. „Jenom zálohy na elektřinu máme sto padesát tisíc korun. K tomu výdaje na vodu a celkový provoz. Zima byla velice mírná, takže jsme museli víc zasněžovat, tím výdaje rostly,“ popsal Kaiser situaci ve které se spolek nachází. Jak dodal, s ohledem na nepříznivou situaci spolek požádal radnici ve Světlé o posunutí splátek půjčky z letoška na další rok. „Radní ve Světlé nám naštěstí vyšli vstříc. Chápou naši situaci,“ dodal Kaiser.

Spolek Kadlečák zatím nemá v úmyslu ukončit činnost. Bez ohledu na aktuální nelehkou situaci a rozmary počasí. „Pro nás je Kadlečák a lyžařský sport náplní osobního života. Nejsme podnikatelé. Jsme dobrovolníci. Provozu vleku na Kadlečáku se věnujeme ve svém osobním volnu. V noci dohlížíme na zasněžování, nic z toho nemáme. Jezdí k nám lidé dokonce až od Kolína,“ zdůraznil Kaiser.

V neděli jela sněhová děla na sjezdovce na Kadlečáku nad Světlou nad Sázavou naplno.
Dvě sněhová děla běží na Kadlečáku na plno. Den „D“ pro lyžaře se blíží

Kopec zvaný Kalečák ke Světlé neodmyslitelně patří. Je to místo, kde se lyžařskému sportu věnují dospělí i děti. Místní škola tady dokonce pořádala lyžařské kurzy. Jana Charvátová ze Světlé na Kadlečák jezdí s dětmi pravidelně. „Sjezdovka je super a jsou tady moc milí lidé. Dcera mojí kamarádky tady byla na lyžařském výcviku se školou. Vzpomínala, jak jim spolek vyšel vstříc. Provozovatelé vleku pomáhali dětem co stály prvně na lyžích,“ pochvalovala si mladá maminka.

Lyžařské středisko Kadlečák

• středisko se nachází severozápadně od centra Světlé nad Sázavou ve směru na Benetice

• příjezd je označen směrovkami

• příjezdová komunikace až k parkovišti u lyžařského vleku, parkovaní bezplatně

• lyžování na upravené sjezdové trati

• večerní lyžování na osvětlené sjezdovce

• ve středisku je možnost k občerstvení

• možnost využití přírodních běžeckých tratí

Radní ve Světlé chápou nelehkou situaci spolku a lyžařům vyšli vstříc. „Zastupitelé bez problémů rozhodli, že pro letošní rok odpustí klubu Kadlečák pro letošní rok splátku ve výši dvě stě tisíc korun. Chápeme, že sezona byla špatná, ceny energií stouply. Klub Kadlečák se stará celoročně o sportovní vyžití ve městě. Pořádá dokonce společenské akce, například plesy, bez nároků na odměnu,“ konstatoval tajemník městského úřadu ve Světlé Jiří Moučka s tím, že i letos poskytne radnice klubu Kadlečák příspěvek na činnost ve výši pětasedmdesát tisíc.

Jak tajemník vysvětlil, poskytla radnice ve Světlé v minulosti klubu půjčku ve výši zhruba půl milionu korun. „Dohodli jsme se, že klub bude půjčku ročně splácet. Loni sto tisíc, letos dvě stě tisíc a pak zbytek,“ upřesnil tajemník.

Lyžařský klub Kadlečák provozuje lyžařské středisko od roku 1999. Vzal si ho do vlastnictví. Vedle sjezdovky je cvičná louka. „V roce 2000 byla sjezdovka rozšířena a od roku 2004 používáme výkonnější sněhové dělo a nově byl také zprovozněn automatický odbavovací systém. V dalších letech přibyly další novinky, na úpravu sněhu již používáme novou rolbu a pro rychlejší zasněžení sjezdovky máme další sněhové dělo,“ informoval šéf klubu Kaiser.

V roce 2011 se uskutečnila rekonstrukce vedení lana vleku a s tím spojená výměna kotev. „Pro naše nejmenší návštěvníky je v nabídce dětský vlek zcela zdarma,“ zdůraznil Kaiser. Pro běžkaře jsou na Kadlečáku přírodní běžecké okruhy různých náročností.